Podle nizozemského seismologa Franka Hoogerbeetse by svět mohlo v příštích dnech zasáhnout další silnějším zemětřesením. (Foto: HBR / Youtube)

První březnový týden bude podle Franka Hoogerbeetse „mimořádně kritický“. Hoogerbeets, který své předpovědi sestavuje na základě pohybů nebeských těles, v pondělí na YouTube zveřejnil video, v němž varuje, že „první březnový týden bude mimořádně kritický“.

„Konvergence kritické geometrie planet kolem 2. a 5. března může mít za následek velkou až velmi velkou seismickou aktivitu, možná i megatřesení kolem 3.-4. března a/nebo 6.-7. března,“ uvádí se v popisu klipu.

V samotném videu seismolog tvrdí, že síla údajného nadcházejícího zemětřesení „by mohla přesáhnout 8 stupňů Richterovy škály“.

Zasažená oblast by se mohla rozprostírat v délce tisíců kilometrů, od poloostrova Kamčatka a Kurilských ostrovů na ruském Dálném východě až po Filipíny a Indonésii, uvedl Hoogerbeets.

„Nepřeháním. Nesnažím se vyvolat strach. Je to varování,“ trvá na svém vědec, který pracuje na Geometrickém průzkumu sluneční soustavy (SSGEOS).

Vedoucí kamčatské pobočky Geofyzikálního výzkumu Ruské akademie věd Danila Chebrov Hoogerbeetsovy předpovědi zpochybnil a označil ho za „amatéra“.

Souvislost mezi pohybem planet ve sluneční soustavě a seismickou aktivitou na Zemi „je poměrně slabá a je problematické ji používat jako hlavní prognostický nástroj,“ vysvětlil Chebrov.

Dne 3. února Hoogerbeets zveřejnil tweet, který zněl: „Dříve nebo později dojde v této oblasti (jižní a střední Turecko, Jordánsko, Sýrie, Libanon) k zemětřesení o síle 7,5 stupně.“ O tři dny později zasáhlo Turecko a Sýrii zemětřesení o síle 7,8 stupně. Katastrofa si vyžádala smrt více než 50 000 lidí a silné následné otřesy v regionu pokračují dodnes.

Dutschův seismolog Hoogerbeets v průběhu let vyslovil předpovědi, které se nenaplnily.

Susan Huffová z US Geological Survey v komentáři k jeho práci na začátku tohoto měsíce zdůraznila, že žádný vědec „nikdy nepředpověděl velké zemětřesení“.

Huffová pro NPR uvedla, že přímá předpověď zemětřesení v Turecku a Sýrii byla pouhou náhodou.

„Jsou to zastavené hodiny, které mají v podstatě dvakrát denně pravdu,“ řekla.

Zdroj: b92.net