Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zareagoval na prohlášení amerického ministra zahraničí Antonyho Blinkena ve věci odsouzení blogera Alexeje Navalného. (Foto: Wikimedia, ДИП МИД РФ)

„V souvislosti se situací kolem Alexeje Navalného, které se Blinken dotkl, ministr podrobně objasnil potřebu respektovat legislativu a soudní systém Ruské federace,“ uvedl resort diplomacie.

Během telefonátu Lavrov rovněž upozornil na problémy pronásledování osob v USA, které protestovaly po výsledcích prezidentských voleb, a vyzval k „transparentnosti příslušných soudních řízení“.

Dne 2. února zrušil soud v Moskvě podmíněný trest blogera Alexeje Navalného v případu  Yves Rocher a nahradil ho 3,5letým trestem odnětí svobody. Rozhodnutí o změně podmíněného trestu dosud nevstoupilo v platnost – strany mají deset dní na odvolání.

Soud zvažoval zrušení podmíněného trestu a jeho nahrazení skutečným odnětím svobody. Předtím bylo naplánováno projednávání případu u Simonovského soudu v hlavním městě, ale nakonec bylo rozhodnuto provést jej v místním formátu u Městského soudu v Moskvě, aby se ho mohlo zúčastnit více zástupců médií.

Krátce po rozhodnutí soudu řada západních států vyzvala ruské úřady k propuštění Navalného. Antony Blinken uvedl, že Spojené státy jsou „hluboce znepokojeny“ rozhodnutím soudu. Podle jeho názoru soud s Navalným porušuje jeho práva a „potlačuje politický pluralismus“.

Ministerstvo zahraničí RF označilo prohlášení západních zemí k tomuto tématu za koordinovanou informační kampaň, jejímž cílem je „globální pokus ovládnout naši zemi a zasahovat do jejích vnitřních záležitostí“. Jak zdůraznila mluvčí resortu Maria Zacharovová, Moskva má v úmyslu vést s Washingtonem „seriózní rozhovor“ ohledně reakce na ruské protesty a situaci s Navalným.

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu  a  GAB.

Zdroj: snews.com