Tento týden NASA plánuje uspořádat tiskovou konferenci o nedávných nálezech z Marsu. Podrobnosti tohoto „tajemného oznámení“ stále zatajují. Existuje však možnost, že se nové informace budou týkat existence života na rudé planetě.

Tisková konference NASA bude vysílána živě přes Facebook a Twitter. Diváci budou moci položit otázku skupině specialistů pomocí hashtagu #askNASA, uvádí Daily Mail.

Zatím je však jisté, že konference odborníků bude věnována novým vědeckým výsledkům, které získala sonda Curiosity na Marsu. Existuje možnost, že tyto informace se budou týkat existence života na rudé planetě, píše se v článku Daily Mail.

Kosmická sonda Curiosity byla odeslána na Mars v srpnu 2012 ke studiu klimatu a geologické struktury planety, a také proto, aby na něm vyhledala vodu v kapalné formě. Vezmeme-li v úvahu skutečnost, že Curiosity poprvé za rok a půl začala vrtat povrch Marsu, je pravděpodobné, že výsledky těchto výkopů budou demonstrovány na tiskové konferenci, tvrdí Daily Mail.

Vydání připomíná, že v říjnu 2016 byla Curiosity nucena zastavit sběr vzorků z povrchu planety kvůli selhání vrtacího mechanismu. Inženýři NASA potřebovali rok, aby vyvinuli nový vrtací přístroj pro sondu, který teď má podobu robotické ruky.

Evropská kosmická agentura se také účastní ambiciózního projektu, který hledá život na rudé planetě. Sonda ExoMars, schopná vyvrtat díru až do hloubky 2 m, by měla dorazit na Mars v roce 2021, uvádí Daily Mail.

Zdroj:  dailymail.co.uk