Daftari má pravdu, a to nejen v případě Íránu (a Iráku), ale také na Srí Lance, kde protestující, rozzlobení prudkým růstem cen zboží denní potřeby včetně potravin. (Foto: Twitter)

Naštvaní lidé vypálili domy 38 politiků, zatímco se země postižená krizí propadla do dalšího chaosu a vláda nařídila vojákům „střílet na potkání“.

Policie v ostrovní zemi v úterý uvedla, že kromě zničených domů bylo poškozeno dalších 75 domů, protože rozzlobení Srílančané nadále vzdorují celostátnímu zákazu vycházení a protestují proti tomu, co podle nich vláda špatně zvládá v době nejhorší hospodářské krize v zemi od roku 1948.

Ministerstvo obrany v úterý nařídilo vojákům, aby zastřelili každého, kdo poškodí státní majetek nebo napadne úředníky, poté, co si násilnosti od pondělí vyžádaly nejméně devět mrtvých; podle CNN není jasné, zda všechna úmrtí přímo souvisela s protesty. Více než 200 lidí bylo zraněno.

Dvaadvacetimilionová země se potýká s ničivou hospodářskou krizí, ceny zboží denní potřeby prudce stoupají a již několik týdnů dochází k rozsáhlému nedostatku elektřiny. Od března vyšly do ulic tisíce protivládních demonstrantů, kteří požadují odstoupení vlády.

Armáda musela v úterý v předvečer operace zachránit odstupujícího premiéra Mahindu Radžapaksu, několik hodin poté, co po střetech mezi provládními a protivládními demonstranty rezignoval. Armáda byla povolána poté, co se demonstranti v noci dvakrát pokusili proniknout do areálu premiérovy soukromé rezidence Temple Trees, uvedl pro CNN vysoce postavený bezpečnostní zdroj.

Radžapaksova rezignace přišla poté, co pondělní televizní záběry v přímém přenosu ukázaly, jak vládní stoupenci ozbrojení holemi bijí demonstranty na několika místech hlavního města a demolují a pálí jejich stany. Podle svědků, s nimiž CNN hovořila, byly v průběhu násilností zapáleny desítky domů po celé zemi.

Podle týmu CNN na místě byly k rozehnání protestujících nasazeny ozbrojené jednotky a na videozáznamech bylo vidět, jak policie střílí slzný plyn a vodní děla.

Zatím není jasné, zda zákaz vycházení a odstoupení premiéra budou stačit k tomu, aby se podařilo udržet pod pokličkou stále nestabilnější situaci v zemi.

Mnozí protestující tvrdí, že jejich konečným cílem je donutit prezidenta Gotabaju Radžapaksu – premiérova bratra – k odstoupení, k čemuž zatím nejeví žádné známky.

Zdroj: cnn.com