Prezident Ukrajiny Petro Porošenko v rozhovoru pro americký televizní kanál Fox News uvedl, že mluvit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem je možné pouze „z pozice hrozeb". (Foto: Youtube)

"Myslím si, že s Putinem můžeme mluvit jen z pozice hrozeb," uvedl ukrajinský prezident a poznamenal, že dialog bude účinný, „pokud bude celosvětová koalice dostatečně silná, budou-li velmi účinné sankce".

Lídr Ukrajiny v této souvislosti pochválil americkou administrativu za vynikající práci, a to nejen z hlediska sankcí, ale také z hlediska dodávky Ukrajině protitankových systémů Javelin.

„Musíme zvýšit přítomnost NATO v Černém moři kvůli nezákonnému připojení Krymu," dodal Porošenko a poznamenal, že „přítomnost námořnictva NATO by byla stabilizačním faktorem"(NATO nicméně už v Černém moři dlouho působí – pozn. red.). 

Ovšem následně s nevinnou tváří si Porošenko v rozhovoru postěžoval, že ruský vůdce Vladimír Putin neodpověděl na jeho telefonát po provokaci, kterou uspořádal Kyjev v Kerčském průlivu.

„Naposledy jsem se s ním pokoušel mluvit v den agrese proti mým lodím. Zavolal jsem ho, abych se zeptal: „Co se děje? "- a on neodpověděl," stěžoval si Porošenko.

Podle něj ruský prezident údajně „neměl co říct".

Putin na konci roku vysvětlil, že odmítl promluvit se svým ukrajinským protějškem, protože se nechtěl podílet na jeho „triviálních kombinacích". Hlava ruského státu zdůraznila, že Porošenko dovedně vytváří krizové a provokativní situace a okamžitě přesune odpovědnost za své činy na Moskvu, po čemž „chce okamžitě prokázat, že úspěšně řeší problémy, které vznikly".

Koncem listopadu tři ukrajinské lodě porušily ruské hranice v Černém moři a směřovaly do Kerčské úžiny, nebezpečně manévrovaly a nereagovaly na legitimní požadavky ruských úřadů. Pohraniční stráže zadržely lodě za použití zbraní. Tři ukrajinští námořníci byli lehce zraněni. Na palubě bylo 22 námořníků a dva důstojníci SBU, kteří koordinovali provokaci. Všichni byli zatčeni za obvinění z nelegálního překročení státní hranice, aby následně Kyjev obvinil Rusko z agrese.

Zdroj: pz.cz, foxnews.com