Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan po bombovém útoku v centru Istanbulu z 13. listopadu, při kterém zahynulo šest lidí, opět hrozí, že v nejbližší době zahájí rozsáhlou pozemní operaci v severní Sýrii s cílem vymýtit kurdské „teroristické“ skupiny. (Foto: Flickr)

Turecká vláda rychle obvinila zakázanou PKK a přidružené skupiny působící za hranicemi v Sýrii.

O víkendu turecká vojenská letadla provedla desítky „odvetných“ úderů v kurdských oblastech severní Sýrie a Iráku. Ankara prohlásila, že bylo zničeno 89 cílů s údajnými vazbami na PKK a syrské YPG.

Obě kurdské skupiny odmítly tvrzení, že teroristický útok v Istanbulu, při němž bylo navíc zraněno přes 80 lidí, provedla PKK nebo YPG.

„Už několik dní se na teroristy řítíme s našimi letadly, děly a zbraněmi,“ řekl Erdogan v úterním projevu. „Dá-li Bůh, vykořeníme je všechny co nejdříve, společně s našimi tanky, našimi vojáky.“

Rusko mezitím varovalo před novým tureckým vpádem do Sýrie. „Chápeme a respektujeme obavy Turecka o zajištění vlastní bezpečnosti. Domníváme se, že je to legitimní právo Turecka,“ uvedl v čerstvém prohlášení mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. „Zároveň vyzýváme všechny strany, aby se zdržely kroků, které by mohly vést k destabilizaci celkové situace,“ dodal.

Spojené státy rovněž vyzvaly k deeskalaci situace. Pentagon má stále stovky speciálních jednotek nasazených u syrských kurdských milicí (SDF) po celé severovýchodní Sýrii.

Turecko nazvalo své zesílené přeshraniční operace „Drápový meč“ – jak oznámilo smrt 184 kurdských bojovníků.

Pokud jde o teroristický útok v Istanbulu, kurdští představitelé uvedli, že Erdogan hraje politiku a snaží se manipulovat a odvést pozornost domácí veřejnosti:

Strana kurdských pracujících ve svém prohlášení popřela svou účast a uvedla, že se nezaměřila na civilisty. V Sýrii hlavní kurdská milice Lidové obranné jednotky popřela jakékoli vazby na podezřelého. Skupina tvrdila, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se snaží získat mezinárodní podporu pro své plány zahájit nový vpád do severní Sýrie před volbami v příštím roce.

V původním prohlášení Bílého domu vydaném po bombovém útoku v Istanbulu byl odsouzen „násilný čin“ a zároveň bylo uvedeno: „Stojíme bok po boku s naším spojencem v NATO (Tureckem) v boji proti terorismu“.

Washington však důsledně vyzývá proti rozsáhlým tureckým vojenským vpádům do Sýrie a dále varuje, že američtí vojáci nesmí být vystaveni nebezpečí.

Zdroj: aljazeera.com