Krize ve Venezuele se o víkendu vyhrotila poté, co Maduro uvedl, že vláda nemá v úmyslu přijmout humanitární pomoc, nařídil uzavření hranic s Kolumbií a Brazílií a vyslal armádu. Na hranicích se shromáždily tisíce demonstrantů a začaly střety s armádou. (Foto: Twitter)

Americký senátor Marco Rubio zveřejnil na Twitteru dvě fotografie, na nichž je libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Na jedné z nich je Kaddáfí zobrazen živý a v pořádku, stále ještě jako vůdce země. Na té druhé je však zachycen s krvavou tváří, protože byl před smrtí brutálně mučen.

„To, co se stalo včera, nás neodradí od získání humanitární pomoci pro Venezuelu. Viceprezident oznámí konkrétní kroky. Očekává se, že stanoviska představí zítra, když bude hovořit na skupině Lima."

Zároveň americký ministr zahraničí Mike Pompeo v neděli prohlásil, že Washington bude i nadále vyvíjet tlak na venezuelského prezidenta Nicolase Madura, dokud nepochopí, že jeho dny byly „sečteny". Dodal, že administrativa bude i nadále podporovat Guaida a odmítl vyloučit možnost vojenského zásahu.
Ve Venezuele od 21. ledna probíhají masové protesty proti současnému úřadujícímu prezidentovi Nicolasovi Madurovi. Současně s tím se Juan Guaidó sám prohlásil za prozatímního prezidenta země. Guaida podpořily země jako USA, Brazílie, Kanada, Argentina, Chile, Kolumbie, Kostarika, Guatemala, Honduras, Panama, Paraguay, Peru, Gruzie, Albánie a řada dalších zemí.

Nicolás Maduro označil svého oponenta za „loutku z Washingtonu". Moskva jeho postoj sdílí. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov zdůraznil, že je Rusko připraveno pomoci legitimnímu prezidentovi a opozici s navázáním dialogu. Madura kromě Ruska podpořila také Čína, Turecko a několik dalších zemí.