Poprvé za 19 let ukrajinská armáda použila mobilní protiletadlový raketový systém S-300V1 na cvičeních v Chersonské oblasti, zničil dva cíle, uvedl vedoucí generálního štábu ukrajinských ozbrojených sil Viktor Muženko.

Bojové střelby středních a krátkých protiletadlových raket začaly ve čtvrtek ve zkušebním prostoru Jagorlyk v Chersonské oblasti nad otevřeným mořem. Kvůli střelbám vzdušný prostor v oblasti bude uzavřen od 1. do 4. listopadu.

Tajemník Rady pro národní bezpečnost a obranu Ukrajiny Oleksandr Turčynov uvedl, že cílem raketových cvičení na Ukrajině je vypracování systému protivzdušné obrany.

„Během posledních dnů jsem se zúčastnil cvičení jednotek protivzdušné obrany na jihu Ukrajiny. Výsledky střeleb potvrdily naši možnosti co nejdříve výrazně zvýšit bojovou sílu.

Poprvé za 19 let došlo k bojovému použití mobilního systému protivzdušné obrany S-300V1, který zničil dva cíle," napsal Muženko na své stránce na sociální síti Facebook.

Řekl, že úspěšné bojové odpálení opravených protiletadlových raketových systémů s krátkým a středním rozsahem, stejně jako i testování modernizovaných systémů řízení palby, otevírají vyhlídky na další pokrok ukrajinského obranného a průmyslového komplexu.