Rusko nepotřebuje systémy Avangard, aby v případě války zničilo USA, které nemají systém protiraketové obrany, jenž by dokázal odrazit existující balistické rakety, píše The National Interest.

Magazín připomíná, že Rusko má asi 528 balistických raket se základnou na zemi a pod vodou, kdežto na likvidaci USA jako státu stačí jenom jejich malá část.

Podle verze magazínu nemají USA pořádnou ochranu před balistickými raketami. Dnes se jen mohou jakžtakž pokusit o vývoj systému, který by dokázal aspoň sestřelit rakety vypuštěné „malými státy", jako je třeba KLDR.

Washington se ještě v minulém století snažil vytvořit štít před balistickými raketami: projekt Safeguard v šedesátých letech a Reaganův projekt Hvězdné války v osmdesátých.

NI však píše, že žádný zdravě smýšlející člověk neuvěří, že jakékoli možné nové projekty dokážou zaručit zastavení každé bojové hlavice, jež se blíží rychlostí dvacetkrát převyšující zvukovou.

Magazín zdůrazňuje, že nová ruská zbraň byla vyvinuta doslova proto, aby prorazila obranu, jež prostě neexistuje, a sotva kdy vůbec bude existovat.

Zdroj: ni.com