V případě střetu s Ruskem narazí evropské členské státy NATO na vážné problémy v dopravě vojenské techniky a kontingentu, míní šéf Mezinárodního vojenského štábu Aliance, generálporučík Jan Bruks.

„Řekl bych, že z vojenského hlediska nebude postup vojsk dost rychlý," cituje Brukse magazín Defense News.

Členské státy NATO mají dnes problémy s nedostatečnou „vojenskou mobilitou" v přesunem vojáků a techniky na potenciální Východní frontu, uvádí se v článku. Podle zástupců Aliance je čeká v tomto ohledu ještě spousta práce.

Zaprvé, je třeba vyřešit logistické otázky. „Najít silnice schopné vydržet váhu vojenské techniky, zvýšit propouštěcí kapacitu klíčových přístavů nebo opravit zastaralé železnice."

Zadruhé, potřebují členské státy organizace získat předem povolení spojenců k překročení jejich hranic a vzdušného prostoru. Náčelník vojenského štábu EU Es Pulkkinen řekl, že právní otázky patří částečně do kompetence EU a částečně do kompetence účastnických zemí organizace.

V NATO nejednou upozornili na logistické problémy Aliance. Podle kapitána amerického vojenského námořnictva Jerryho Hendrikse se stává doprava zbraní pro Washington „rostoucím strategickým problémem".

„Nemáme potenciál na konkurenci s velkými mocnostmi, nebudeme-li mít prostředky na zabezpečení, vlaky a lodě, které potřebujeme pro operace podobného rozsahu," dodal.

Zdroj: defensenews.com