Tři firmy čelí vyšetřování trestných činů poté, co byly zásilky nesprávně označeny jako recyklace plastů, což vyvolalo obavy z vývozu britského odpadu do zahraničí.

Obrovská zásilka odpadů, která byla nelegálně dodána do Polska z Velké Británie, byla poslána zpátky tam, odkud pochází.

Agentura pro životní prostředí ve Velké Británii (EA) potvrdila, že spolupracuje s polskými úřady na vrácení 1000 tun krabic, obalů a motorového oleje na britské pobřeží.

Vyšetřování bylo zahájeno ve třech firmách poté, co byl v polském přístavu Gdyně zadržen nelegální odpad označený jako recyklace plastů.
Předtím vedoucí ESA sir James Bevan varoval, že zločin z odpadu je „nová droga", která stojí země 1 miliardy ročně, protože úřady si ještě neuvědomily rozsah tohoto problému.

Vzhledem k tomu, že se Čína rozhodla zakázat dovoz „cizího odpadu", Spojené království muselo zoufale hledat alternativní cíle pro masivní množství odpadu, které v současné době vyváží.

Thajsko a Malajsie zavedly vlastní dočasné zákazy dovozu plastů a polský premiér Mateusz Morawiecki nedávno tvrdě zasáhl po vypuknutí toxických požárů na skládkách odpadu.

Stále více zemí říká „ne, děkuji" britskému plastovému odpadu.

Existují obavy, že tato situace se ještě zhorší, pokud bude schválena změna Basilejské úmluvy o přepravě odpadních materiálů, reklasifikace plastu jako „vyžadující zvláštní pozornost" a omezení vývozu USA do mnoha asijských zemí.