Ruské ministerstvo pro mimořádné situace zahájilo sestavení sedmé kolony aut s humanitárním nákladem pro donbaské obyvatele. V Luhanské a Doněcké oblasti naléhavě potřebují potraviny, léky, teplé oblečení. Ukrajinská bezpečnostní služba zatím předpověděla, že válečný konflikt mezi Kyjevem a Donbasem potrvá do roku 2020. Humanitární pomoc, které se účastní všechny ruské regiony, posílají do Rostovské oblasti, k rusko-ukrajinské hranici. Tam již čekají nákladní auta ministerstva pro mimořádné situace. Předcházející šestá kolona se vrátila z Donbasu minulé úterý, 4. listopadu.


Dopravila obyvatelům Doněcka a Luhanska přes 100 tun léků a paliv.

T ato pomoc poskytuje obyvatelům možnost přežít. Avšak každý další den války znamená pro ně další útrapy. Nehledě na Minské dohody, jež byly uzavřeny 5. září mezi Kyjevem a vůdci donbaské domobrany za zprostředkování OBSE, k opravdovému příměří nedošlo. Každodenní přestřelky si vyžadují životy vojáků a civilistů. A tato situace může trvat léta. Jak řekl poradce předsedy SBU (Služba bezpečnosti Ukrajiny) Markijan Lubkovskij, urovnání konfliktu mezi Kyjevem a Donbasem si může vyžádat dalších 4-5 let. Přitom je jasné, že nejde o termíny jednání a ztělesnění společně přijatých rozhodnutí, míní prezident fondu Politika Vjačeslav Nikonov:

[quote align="center" color="#999999"]

Když mluví zástupce SBU, má na mysli, že za 4-5 let budou zlikvidovány tyto útvary, Doněcká a Luhanská lidové republiky. Je jasné, že z hlediska Kyjeva znamená urovnání problému očištění těchto regionů od všech, komu říkají separatisty, ale což jsou ve skutečnosti legitimně zvolené mocenské orgány Doněcka a Luhanska. [/quote]

2.listopadu se konaly v neuznaných Doněcké a Luhanské lidové republice volby jejich hlav a poslanců. Podle zprávy místních volebních komisí se jich zúčastnily dva miliony občanů. Moskva prohlásila, že respektuje volbu donbaských občanů. Kyjev naopak tento projev vůle neuznal. Již příští den prohlásil prezident Petro Porošenko, že hodlá zrušit zákon o zvláštním statutu Donbasu, který Nejvyšší rada přijala v souladu s Minskými dohodami. Zároveň napsal tento týden na svém účtu na Twitteru, že věří v mírové urovnání donbaského konfliktu. Co hodlá prezident za tímto účelem udělat, nesdělil.

[quote align="center" color="#999999"]

  • Vážení a milí čtenáři, děkujeme, že podporujete činnost nezávislého magazínu Vědomí
  • [/quote]

    Zdroj: czech.ruvr.ru