Čínský výrobce automobilů Nio, který je často považován za alternativu společnosti Tesla amerického podnikatele Elona Muska, se připravuje kotovat akcie na burze v New Yorku.

Společnost v podání žádosti uvedla, že se snaží získat v první veřejné nabídce (IPO) až 1,8 miliardy dolarů. Nio podporuje čínský konglomerát Tencent a další obří technologická společnost Baidu. Společnost uvedla Morgan Stanley, Goldman Sachs, JPMorgan, Bofa Merill Lynch, Deutsche Bank, Citi, Credit Suisse a UBS jako ručitele.

Nio začala prodávat své první auto SU8 SUV v prosinci 2017 — tři roky po založení společnosti. Cena činí 65 000 dolarů, což je zhruba polovina aktuální ceny hlavního modelu Tesla v Číně – SUV.

Příští rok se čínská společnost chystá zahájit výrobu sportovního vozu ES6 a sedanu ET7 v roce 2020. Podle prohlášení společnosti se Nio snaží vyrábět nový model auta každoročně.

Stejně jako Tesla i Nio ztrácí obrovské peníze. Společnost měla v prvním pololetí roku 2018 čistou ztrátu ve výši 502 milionů dolarů a příjmy nižší než 7 milionů dolarů.

Nio se rozhodla ovládnout americký trh v době, kdy generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk plánuje otevření továrny v Šanghaji, aby se také chytil na čínském trhu.