Podivné: základnu Area 51 zasáhlo několik zemětřesení

Několik zemětřesení zasáhlo jen několik kilometrů od vojenské základny v Nevadě, která hrála významnou roli při testování amerických jaderných bomb. (Foto: Depositphoto)
Americká geologická služba (USGS) zaznamenala ve čtvrtek tři otřesy, přičemž zemětřesení o síle 3,3 stupně udeřilo v 9:52 SELČ asi 14 mil severovýchodně od letecké základny Nellis. Po něm následovaly dva menší otřesy jen o několik minut později.
Na letecké základně Nellis se v 50. a 60. letech 20. století testovaly americké jaderné zbraně nad zemí, ale testování se přesunulo do podzemí, až byly všechny operace v roce 1992 ukončeny.
Nellis se nachází pouhých 17 mil od Las Vegas, leží ve stejné rozsáhlé federálně chráněné oblasti jako utajovaná základna Area 51.
Americká geologická služba USGS obdržela zprávy o otřesech až do Las Vegas, ale žádná zranění ani škody nebyly hlášeny.
K seismické aktivitě došlo podél Kalifornského Washského zlomu, který je součástí širší provincie Basin and Range, jež se rozkládá na většině západu USA.
V této oblasti se zemská kůra postupně rozpojuje, což způsobuje zlomy a častá zemětřesení.
Nevada je třetím nejaktivnějším seizmickým státem v zemi a řadí se pouze za Kalifornii a Aljašku.
Vědci odhadují, že kalifornský Washův zlom je schopen vyvolat silné zemětřesení o síle až 6,5 stupně.
K poslednímu silnému otřesu o síle 6,3 stupně došlo v roce 1943 poblíž města Caliente. Vzhledem k odlehlé poloze nebyly hlášeny žádné významné škody.
V roce 1950 byl Nellis označen jako součást Nevadského výcvikového prostoru a později podporoval Nevadský testovací prostor (NTS), zřízený v roce 1951 pro jaderné testy.
Dne 27. ledna 1951 byl v NTS odpálen první atmosférický jaderný test s kódovým označením „Able“.
Do července 1962 bylo na místě provedeno celkem 100 atmosférických testů.
V srpnu 1963 však byly atmosférické zkoušky v USA zakázány, což si vynutilo všechny operace v podzemí.
USA provedly v NTS 828 podzemních testů, přičemž poslední test, „Divider“, se uskutečnil 23. září 1992.
Rozhodnutí o ukončení testů přišlo v době, kdy skončila studená válka, a američtí představitelé doufali, že tento krok povzbudí ostatní země, aby následovaly jejich příkladu.
Utajovaná Oblast 51 byla vybudována čtyři roky po zahájení jaderných zkoušek.
Základna se stala kulturním fenoménem díky desítkám let konspiračních teorií, které ji spojují s UFO, mimozemšťany a testováním experimentálních letadel.
Oblast 51 není přístupná veřejnosti a je dokonce zakázána i pro běžný vojenský letecký provoz.
Na mapě Googlu v oblasti, kde došlo k pondělnímu zemětřesení, vlastně nenajdete vůbec nic – žádnou základnu ani zmínku o přítomnosti letectva v nevadské poušti.
Základna zůstávala téměř neznámá až do roku 1989, kdy Robert Lazar v televizi prohlásil, že pracuje na tajném místě poblíž Groom Lake, „S-4“, kde studuje mimozemské technologie a kosmické lodě.
A teprve v roce 2013 potvrdil její existenci oficiální představitel CIA.
Agentura odtajnila více než čtyřsetstránkovou zprávu, která podrobně popisovala, jak testování jejích tajných špionážních letounů „představovalo více než polovinu všech hlášení o UFO na konci 50. a po většinu 60. let“.
Špionážní letouny U-2 a průzkumné letouny A-12 létaly ve stínu pouště uprostřed studené války, ale extrémní výšky vyvolávaly obavy z mimozemské invaze.
„Testování letounů U-2 ve velkých výškách brzy vedlo k nečekanému vedlejšímu efektu – obrovskému nárůstu hlášení o neidentifikovaných létajících objektech (UFO),“ uvádí se ve zprávě.
„Jakmile letouny U-2 začaly létat ve výškách nad 60 000 stop, začali letečtí dispečeři dostávat stále více hlášení o UFO.
Zpráva CIA se však nezmiňuje o účelu Oblasti 51 po roce 1974.
Zdroj: dailymail.co.uk