Prezident České lékařské komory Milan Kubek si myslí, že šest očkovaných milionů Čechů je rukojmím dvou neočkovaných milionů českých občanů. (Foto: Youtube)

Podle něj v budoucnu bude muset být vakcína povinná. Milan Kubek si stejně jako další odborníci myslí, že jedinou cestou z pandemie je očkování.

„Očekávám, že v budoucnosti bude očkování proti covidu povinné, protože už si nemůžeme dovolit příští rok další sezónu v podobném marasmu, do jakého se řítíme teď. Než bude povinné, je třeba vyvíjet nátlak na neočkované, aby, když už ne dobrovolně, se aspoň pod tlakem naočkovat nechali,“ uvádí Kubek v rozhovoru pro Novinky.cz.

Prezident České lékařské komory navrhuje, že by lidé mohli být k očkování pozitivně motivováni, mohlo by například jít o finanční odměnu.

„Hovořil jsem o tom už na jaře, aby se rozjela velká očkovací kampaň s pozitivní motivací, např. loterie, bonusy, poukázky, peníze,” říká prezident s tím, že chápe, že nikdo z politiků neměl před volbami odvahu navrhnout povinné očkování. 

„Ale je potřeba, aby si politici uvědomili, že volební kampaň už skončila,“ dodal.

Podle Kubka není možné, aby šest milionů očkovaných lidí byly rukojmími dvou milionů neodpovědných.

„Nemůže to být tak, že tu máme šest milionů zodpovědných lidí, kteří se nechali naočkovat, a ti jsou rukojmími dvou milionů nezodpovědných, kteří se naočkovat nenechali,“ říká Kubek.

Prezident také odpůrce vakcíny dělí do dvou skupin. První věří fámám a druhá je líná někam dojít.

„Jsou to lidé, kteří spoléhají na vytvoření kolektivní imunity, ke které nebudou muset přispět. Lidé s mentalitou černých pasažérů. Ti se dají přesvědčit, pokud pro ně bude očkování nezbytné, aby mohli normálně fungovat. Nemůže to být tak, že tu máme šest milionů zodpovědných lidí, kteří se nechali naočkovat, a ti jsou rukojmími dvou milionů nezodpovědných, kteří se naočkovat nenechali,“ dodává.

Na závěr také dodal, že až ve chvíli, kdy bude naočkováno dost lidí, může společnost udělat tečku za koronavirem. Ale je nutné proočkovat větší množství lidí. Také je podle něj třeba akceptovat to, že po prodělané nemoci i po očkování imunita klesá.

Zdroj: snews.com