Příběh údajných útoků jedovatým plynem, jejichž terčem se staly dívčí školy po celém Íránu, se právě stal ještě bizarnějším poté, co íránský prezident Ebrahim Raisi v pátečním televizním projevu ukázal prstem na zahraniční protivníky, kteří vedli tajné spiknutí.

„Jedná se o bezpečnostní projekt, který má v zemi vyvolat chaos a jehož prostřednictvím se nepřítel snaží vyvolat strach a nejistotu mezi rodiči a studenty,“ prohlásil Raisi, což je obvykle kódové označení pro Izrael a USA.

Podle Al Džazíry „neřekl, kdo jsou tito nepřátelé, ačkoli íránští představitelé obvykle obviňují Spojené státy a Izrael, mimo jiné z toho, že jednají proti němu“.

Další podivný vývoj:

Jeden z vysokých íránských představitelů odděleně uvedl, že do otravy byla pravděpodobně zapojena cisterna s palivem, která byla nalezena vedle školy na předměstí Teheránu a která byla spatřena i ve dvou dalších městech.

Úřady cisternu zabavily a zatkly jejího řidiče, uvedl Reza Karimi Saleh, zástupce guvernéra předměstí Pardis.

Íránské úřady uvedly, že při podezření na hromadné otravy byly zasaženy dívky až v 15 městech. Odhaduje se, že došlo ke 30 incidentům.

V současné době se spekuluje o tom, že neznámý subjekt, pravděpodobně islamisté zastávající tvrdou linii, může do škol a na školní dvory vhazovat nějaký druh jedovaté plynové směsi, která způsobuje onemocnění desítek dívek najednou. Podivné incidenty začaly být hlášeny již v listopadu.

Školačky hlásily, že pociťují bolesti hlavy a nevolnost, a objevily se i zprávy o tom, že u některých osob došlo k dočasnému ochrnutí končetin.

Incidenty si v poslední době začaly získávat pozornost mezinárodních médií a koncem tohoto týdne se k nim vyjádřila i Organizace spojených národů. Mluvčí Vysokého komisaře OSN pro lidská práva na brífinku uvedl: „Jsme velmi znepokojeni těmito obviněními, že dívky jsou záměrně napadány za zřejmě záhadných okolností“ – a vyzval k důkladnému vyšetření.

Pokud jde o nejnovější Raisiho obvinění, že za útoky jedem může stát zahraniční subjekt, Teherán má již dlouho důvod být paranoidní vzhledem k množství velmi reálných izraelských tajných útoků uvnitř země, včetně všeho možného od sabotáží jaderných zařízení až po vraždy jaderných vědců v posledních letech.

Islámští zastánci tvrdé linie jsou však již dlouho známi útoky na ženy buď na pracovišti, nebo ve škole, vzhledem k tomu, že podle nich by ženy neměly mít viditelné místo ve veřejné sféře.

Zdroj: zerohedge.com