Farmaceutický gigant Johnson & Johnson po miliardových soudních prohrách zastavuje celosvětový prodej dětského pudru s obsahem mastku. Všechny obvinění nadále popírají. (Foto: Flickr)

Farmaceutická společnost Johnson & Johnson přestane příští rok celosvětově prodávat dětský pudr na bázi mastku. Společnost to oznámila ve čtvrtek. V USA již v roce 2020 zastavila prodej poté, co ji zažalovaly tisíce spotřebitelů.

Podporoval dětský pudr vznik rakoviny?

Johnson čelí celkem 38 000 žalob. Spotřebitelé a jejich pozůstalí obviňují společnost, že výrobek byl kontaminován azbestem, a proto způsobil rakovinu.

Johnson hovoří o „dezinformacích“ týkajících se bezpečnosti výrobku. To vedlo farmaceutický gigant k zastavení prodeje ve Spojených státech a Kanadě. V příštím roce má být stažen z celosvětového trhu.

Obvinění důrazně odmítá. Místo toho tvrdí, že „desetiletí vědeckých testů a regulačních schválení“ prokázala, že používaný mastek neobsahuje azbest. Při čtvrtečním oznámení celosvětového zákazu prodeje tento názor zopakovali.

Porážky u soudu

Johnson již přijal preventivní opatření. Dceřiná společnost LTL Management byla v říjnu vyčleněna, pohledávky za mastkem postoupeny a poslány do konkurzu. To zastavilo probíhající soudní řízení. Žalobci nyní tvrdí, že se společnost Johnson musí proti žalobám bránit, zatímco Johnson tvrdí, že šlo o „spravedlivý způsob“ odškodnění žalobců.

Když společnost LTL vyhlásila úpadek, musela uhradit náklady ve výši 3,5 miliardy dolarů na základě soudních rozhodnutí a vyrovnání. Soudní rozhodnutí přiznalo 22 ženám více než 2 miliardy dolarů.

Mastek bude nyní nahrazen dětským pudrem na bázi kukuřičného škrobu. Podle skupiny se nový výrobek již prodává „v mnoha zemích po celém světě“.

Zdroj: derstandard.de