Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) ve čtvrtek přísně omezil počet osob, které mohou dostat vakcínu Covid-19 společnosti Johnson & Johnson, kvůli vzácnému, ale závažnému riziku vzniku krevních sraženin. (Foto: Flickr)

Poté, co se „znovu podíval na údaje“ o riziku vzniku život ohrožujících krevních sraženin, vedoucí oddělení vakcín FDA Dr. Peter Marks uvedl, že očkovat se mohou pouze dospělí, kteří nemohou dostat jinou vakcínu nebo si očkování od společnosti J&J výslovně vyžádají, uvedla agentura Associated Press.

„Pokud existuje alternativa, která se zdá být stejně účinná v prevenci závažných následků COVID-19, byli bychom raději, kdyby se lidé rozhodli pro ni,“ řekl Marks. „Ale dávali jsme si pozor, abychom řekli, že – ve srovnání s žádnou vakcínou – je tato stále lepší volbou.“

Dodal, že problém nastává v prvních dvou týdnech po očkování: „Takže pokud jste se nechali očkovat před šesti měsíci, můžete dnes večer klidně spát s vědomím, že se nejedná o problém.“

Vakcína byla zpočátku považována za důležitý nástroj v boji proti pandemii, protože vyžadovala pouze jednu injekci. Ukázalo se však, že varianta s jednou dávkou je méně účinná než dvě dávky vakcín Pfizer a Moderna. -AP

Srážlivost je častější u žen mladších 50 let, u nichž podle Markse došlo k úmrtí zhruba v jednom případě na milion injekcí. Celkem federální vědci zaznamenali 60 případů tohoto nežádoucího účinku, z toho devět smrtelných.

Podle Markse FDA „věnoval více času“ vyhodnocování, zda srážení vakcíny J&J nesouvisí s jiným problémem, například s antikoncepcí, která může riziko srážení zvyšovat.

Nikoho nepřekvapilo, že Twitter označil titulek jako „zavádějící“, když jej na Twitteru zveřejnil @Breaking911, nicméně přesně stejný titulek agentury AP označen nebyl.

Možná nám ministerstvo dezinformací poskytne „kontext“.

Zdroj: zerohedge.com