Existuje možnost, že planety v naší sluneční soustavě navštěvují mimozemské mateřské lodě a menší sondy, uvedl v úterý v návrhu zprávy vedoucí úřadu Pentagonu pro výzkum neidentifikovaných leteckých jevů. (Foto: Flickr)

„[Umělý] mezihvězdný objekt by mohl být potenciálně mateřským plavidlem, které během svého blízkého průletu k Zemi vypustí mnoho malých sond, což je operační konstrukce, která se příliš neliší od misí NASA,“ napsal Sean Kirkpatrick, ředitel úřadu Pentagonu pro řešení celoplanetárních anomálií, ve výzkumné zprávě, jejímž spoluautorem je Abraham Loeb, předseda katedry astronomie Harvardovy univerzity.

Kirkpatrick, který byl jmenován ředitelem AARO při jeho založení v červenci 2022, dříve působil jako hlavní vědecký pracovník v Centru raketového a kosmického zpravodajství Agentury obranného zpravodajství. Podle tiskové zprávy Pentagonu bylo AARO zřízeno za účelem zkoumání neidentifikovaných „zájmových objektů“ v okolí vojenských zařízení.

Loeb se naopak proslavil, když v říjnu 2017 navrhl, že naší galaxií prošel první návštěvník z vesmíru. Tehdy teleskop PanSTARRS na Havaji zachytil objekt pohybující se naší sluneční soustavou rychlostí, která některé vědce přiměla k domněnce, že pochází z jiné galaxie. Oběžná dráha objektu také naznačovala, že na jeho pohyb mají vliv i jiné síly než gravitační síla Slunce.

Vědci objekt nazvali „Oumuamua“, což je havajský výraz pro „zvěda“, který Kirkpatrick a Loeb ve své výzkumné práci nabízejí jako příklad možné mateřské lodi se schopnostmi sondy.

„Při správné konstrukci by se tyto malé sondy dostaly k Zemi nebo jiným planetám sluneční soustavy za účelem průzkumu, protože mateřské plavidlo by kolem nich proletělo v rozmezí zlomku vzdálenosti Země-Slunce – stejně jako to udělala ‚Oumuamua‘,“ vysvětlují autoři. „Astronomové by si spršky minisond nemohli všimnout, protože neodrážejí dostatek slunečního světla, aby si jich všimly stávající přehlídkové teleskopy.“

Výzkumná práce – nazvaná „Physical Constraints on Unidentified Aerial Phenomena“ (Fyzikální omezení neidentifikovaných leteckých jevů) – přichází po měsíci intenzivního zkoumání neidentifikovaných létajících objektů, což je vzrušující trend, který se rozhořel, když čínský špionážní balón zaujal národ tím, že se nechal unášet vzdušným prostorem USA. Následně byly nalezeny další tři neidentifikované objekty.

Dne 16. února se na zasedání Rady pro bezpečnost a ochranu životního prostředí v New Yorku sešli senioři a senátoři. Marco Rubio, R-Fla., Kirsten Gillibrandová, D-N.Y., a dalších 12 senátorů zaslali dopis náměstkyni ministra obrany Kathleen Hicksové a náměstkyni ředitele Národního zpravodajství Stacey Dixonové, ve kterém vyzvali k plnému financování AARO.

Předchozí žádost Bidenovy administrativy o financování na fiskální rok 2023 nefinancovala nic nad rámec základních provozních výdajů úřadu, argumentovali zákonodárci.

„AARO poskytuje možnost integrovat a řešit hrozby a nebezpečí pro USA a zároveň nabízí větší transparentnost pro Američany a snižuje stigma,“ uvádí se v dopise zákonodárců. „Úspěch AARO bude záviset na solidním financování jeho činnosti a na spolupráci mezi ministerstvem obrany a zpravodajskou komunitou.“

Zdroj: militarytimes.com