Mluvčí amerického Centrálního velitelství (CENTCOM) plukovník Joe Buccino ve čtvrtek prozradil, že po sérii odvetných úderů na nelegální americké základny v březnu bylo u dalších 11 amerických vojáků působících v Sýrii diagnostikováno traumatické poranění mozku. (Foto: Flickr)

Podle CNN Buccino potvrdil, že lékařské týmy americké armády pokračují v hodnocení a posuzování svých vojáků z hlediska indicií trvalých a traumatických poranění mozku.

Počet amerických příslušníků zraněných při těchto útocích v Sýrii činí 25 vojáků, včetně amerického vojenského kontraktora, který byl 23. března zabit v objektu v severovýchodní syrské provincii Hasaka. Washington tvrdí, že pachatelé útoku byli napojeni na íránské Islámské revoluční gardy (IRGC).

Ve stejný den, kdy došlo k útoku na americkou základnu, provedly americké jednotky „přesné letecké údery“ ve východní Sýrii. Přítomnost amerických okupačních sil v Sýrii je podle mezinárodního práva považována za nezákonnou.

Podle zprávy CNN z 30. března byla u šesti amerických vojáků rovněž diagnostikována traumatická poranění mozku v důsledku útoků skupin podporovaných Íránem v Sýrii.

Podobné poranění mozku utrpělo v roce 2020 více než 100 amerických vojáků poté, co íránské síly zaútočily na vojenskou základnu Ajn al-Asad v Iráku, kde byly umístěny americké jednotky.

Írán na americkou základnu zaútočil v odvetě za to, že USA 3. ledna téhož roku při útoku bezpilotního letounu na bagdádské letiště zavraždily generála IRGC Kásema Solejmáního a vůdce iráckého odporu Abú Mahdího al-Muhandího.

Když snaha Washingtonu svrhnout syrskou vládu prostřednictvím milicí selhala, navázali američtí plánovači spolupráci s Kurdy vedenými Syrskými demokratickými silami (SDF), aby bojovali proti ISIS a obsadili tak strategický severozápad Sýrie produkující ropu a obilí, který byl pod kontrolou ISIS.

To umožnilo představitelům USA omezit syrské úsilí o obnovu země a zhoršilo ekonomické sankce uvalené USA, které dále poškodily syrskou ekonomiku a zvýšily utrpení syrského civilního obyvatelstva.

Zdroj: thecradle.co