Navzdory nedostatečné spolupráci ze strany Ukrajiny polští vyšetřovatelé nade vší pochybnost prokázali, že raketa, která 15. listopadu 2022 dopadla na polské území a zabila dva zemědělské dělníky, byla ukrajinská, a nikoli ruská. (Foto: X / Policja Polska)

Podle deníku Rzeczpospolita zůstávají prokurátoři skoupí na slovo s tím, že nemohou prozradit podrobnosti vyšetřování. Prozradili pouze, že požádali Ukrajinu o pomoc s dalšími informacemi a že samotné vyšetřování v Polsku je nyní ukončeno.

Podrobnosti, které deník získal, naznačují, že šlo o raketu ruské výroby, objekt typu S-300, který používá ukrajinská protivzdušná obrana.

Loni 15. listopadu, během ruského raketového útoku na západní Ukrajinu, použila ukrajinská strana k zachycení útoků rakety protivzdušné obrany. Jedna z těchto raket, které se mají samy zničit, pokud nezasáhnou cíl, tak neučinila a skončila v Polsku.

Vyšetřovatelé jsou si jisti, že raketu neodpálilo Rusko ani Bělorusko, protože ruské pozice byly od místa dopadu vzdáleny více, než je dosah raket S-300.

Ukrajinské úřady původně přislíbily plnou spolupráci s cílem „informovat o možnosti ruského zapojení“, ale tato pomoc se nikdy neuskutečnila. Vyšetřovatelé uvedli, že pro dokončení vyšetřování bude muset Ukrajina odpovědět na některé otázky.

Incident, při němž zahynuli dva civilisté, vyvolal v loňském roce velký rozruch, neboť se okamžitě předpokládalo, že mohlo jít o ruský útok. Zdálo se však, že USA od počátku vědí, že je nepravděpodobné, že by raketu vypálili Rusové.

Také polské úřady se snažily situaci uklidnit tím, že připustily, že nejpravděpodobnějším vysvětlením je, že ukrajinská raketa protivzdušné obrany zabloudila do Polska a že šlo o nešťastnou náhodu.

Prezident Volodymyr Zelenskyj nejprve obvinil Rusy, ale později, po intervencích amerických politiků, svůj postoj zmírnil.

Vyšlo také najevo, že raketu sledovalo letadlo NATO, které zkoumalo polský vzdušný prostor.

Ukrajina dodnes nepřiznala žádnou odpovědnost za incident. Polské úřady se až doposud zdráhaly o této záležitosti zveřejnit mnoho informací.

Zdroj: rmx.news