Washington zkoumá možnost přítomnosti mechanizované brigády u hranic Ruska nikoli na rotačním, ale na stálém základě, prohlásil ministr obrany USA Mark Esper. (Foto: Wikimedia)

Výchozím bodem se stalo podepsání dohody o obranné spolupráci s Polskem a také nedávné schůzky s ministry obrany Rumunska a Bulharska.

„Existuje reálná možnost zachovat 2. jízdní brigádu na předním kraji v některé z těchto zemí na dlouhodobém základě,“ zdůraznil Esper.

V červenci bylo oznámeno stažení části amerických vojsk z Německa s následujícím rozmístěním v jiných evropských zemích. V Pentagonu prohlásili, že se uvažuje o jejich dislokaci východněji, blíž k ruským hranicím.

Esper včera oznámil také dvě iniciativy zaměřené na zadržování Ruska a Číny.

Ve svém projevu ve Washingtonu Esper řekl, že první iniciativa se bude týkat upevňování spojeneckých vztahů a druhá modernizace obchodu se zbraněmi.

USA mají podle jeho názoru konkurovat obrannému průmyslu ČLR a Ruska a „nedovolit, aby dostávaly podíly na trhu“ ve třetích zemích. Esper prohlásil, že ruské a čínské státní společnosti reagují často na požadavky konzumentů rychleji než americké.

„Podle toho, jak pracují Peking a Moskva na rozšiřování svého podílu na trhu se zbraněmi, lákají jiné země do svých bezpečnostních sítí, maří úsilí USA na rozvoj vlastních vztahů (s partnery) a komplikují budoucí operativní možnosti (pro USA),“ prohlásil Esper.

Slíbil, že zformuluje strategičtější“ přístup Pentagonu ke spolupráci s americkými výrobci zbraní.

Zdroj:  aa.com.tr