Čtvrtého července Američané slaví své osvobození od “absolutní nadvlády” britského krále, jak se psalo v Deklaraci nezávislosti. Všude se pořádají večírky, nicméně řada Američanů žijících v zahraničí měla letos začátek léta mimořádně krušný. Vešel totiž v platnost nový finanční zákon FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act), který má znesnadnit vyhýbání se platbě daní pomocí účtů v zámoří. Mnoha Američanům žijícím v zahraničí byly jejich účty zrušeny, protože jejich banky se tomuto byrokratickému opatření odmítly podřídit. The Economist napsal, že i podle washingtonských měřítek je FATCA ohromujícím příkladem extrateritoriality.


Další změna se týká podávání zprávy o účtech v zahraničí (Report of Foreign Bank and Financial Accounts). Nejenže podávající musí poskytnout informace o svých osobních a firemních bankovních účtech, ale teď má navíc povinnost formulář podat elektronicky a uvést svoji emailovou adresu a telefonní číslo. O to snažší bude pro Národní bezpečnostní agenturu (NSA) strkat nos do osobních záležitostí občanů.

Cestující mířící do Spojených států teď musí navíc podstoupit zvýšená bezpečnostní opatření na některých letištích, protože teroristé v Jemenu údajně vynalezli bomby, které nelze odhalit. Zní to jako další záminka pro Spojené státy k omezení občanských svobod.

Financial Times nedávno napsaly článek o americkém programu bezpilotních letadel. Takzvané drony zatím zabily tři tisíce lidí. Kolik z nich si opravdu zasluhovalo zemřít? Byli skutečnou hrozbou pro západní způsob života, nebo se Američanům jenom nelíbilo, jak vypadali, mluvili či prováděli finanční transakce?

Erik Best

[quote align="center" color="#999999"]

[/quote]

  • Další články autora jsou k dispozici  ZDE.

Článek původně vyšel v anglickém znění v placeném zpravodaji Friday Edition. Pro bezplatný odběr Final Wordu v češtině emailem vyplňte prosím svoji adresu ZDE .