Prezident RF Vladimir Putin zdůraznil, že hlavním cílem je nyní očkování ruského obyvatelstva. Dodání vakcíny do zahraničí je sice důležité, ale není klíčovou prioritou. (Foto: Wikimedia)

Prodej vakcíny Sputnik V do ciziny není jedinou možností, jak Moskva může zpřístupnit využití ruské očkovací látky pro zahraniční partnery. Dnes ruský prezident Vladimir Putin navrhl další variantu možné spolupráce v této oblasti.

„Dnešním hlavním úkolem je vytvořit výrobní kapacity dostatečné pro zvýšení výroby. Přičemž tyto výrobní kapacity musí být určeny především pro vakcinaci občanů Ruské federace. Co se týče exportu, to je důležitý úkol, vakcínu sice můžeme prostě prodávat, ale je i lepší způsob. At’ naši partneři vytvoří vlastní výrobní kapacity ve svých zemích a my jim zařídíme výrobu naší vakcíny, na základě jejich výrobních kapacit,” vysvětlil svůj návrh prezident RF.

Výroba ruské vakcíny je užitečný byznys

Během své dnešní schůzky s vedením Svazu průmyslníků a podnikatelů Ruské federace Vladimir Putin vyzval podnikatele aktivně se zapojit do výroby ruské vakcíny. Podle jeho slov to může být prospěšný obchod. 

„Podle předběžných údajů obrat této vakcíny na světovém trhu se přibližně odhaduje na 100 miliard dolarů, to je každoroční obrat. To je dobrý byznys. Je tu i výrazný humanitární aspekt, je velká poptávka. Taková práce je vyžadována i v Rusku, i po celém světě,” zdůraznil ruský prezident.

V Kremlu zaznamenali vysokou poptávku po ruské vakcíně proti covidu-19 v zahraničí

Ruský fond přímých investic úspěšně propaguje ruskou vakcínu proti koronaviru na světovém trhu, je velmi žádaná, řekl novinářům tiskový tajemník ruského prezidenta Dmitrij Peskov.

„Naše vakcína je velmi aktivně propagována na světových trzích, je velmi aktivně propagována v rámci spolupráce s jinými státy, Ruský fond přímých investic se zabývá propagací vakcíny v mezinárodním formátu, pracuje velmi úspěšně a setkává se se zvýšenou poptávkou po produkci ruských vědců,“ řekl Peskov.

Sputnik V může být do latinskoamerických zemí dodán v prosinci

V rámci společné online konference Ruského fondu přímých investic a Institutu Bering-Bellingshausena pro studium obou Amerik, věnované vakcíně Sputnik V a perspektivám ruské spolupráce s latinskoamerickými zeměmi, generální ředitel RFPI Kirill Dmitrijev uvedl, že ruská vakcína Sputnik V by mohla být dodána do latinskoamerických zemí v prosinci.

„Věříme, že již v prosinci budeme moci zahájit dodávky do Latinské Ameriky. V tomto měsíci totiž vyrobíme desítky milionů dávek vakcín… V lednu pak začneme s velmi aktivními dodávkami,“ uvedl Dmitrijev.

Zdroj: snews.com