Airbus A320 společnosti Easyjet letěl z letiště Gatwick ve Spojeném království na řecký ostrov Rhodos, když „neidentifikovaný létající objekt“ ve výšce 16 000 stop minul komerční letadlo o pouhý metr, uvedl server Business Insider s odvoláním na zprávu britského úřadu pro letecké nehody. (Foto: Flickr)

Piloti letounu A320 uvedli, že černý válcovitý objekt se k letadlu přiblížil na 10 stop, což označili za „skoronehodu“.

Zpráva Airprox uvedla, že incident byl označen jako „kategorie A“, což znamená, že pokud by objekt, nejspíše dron, zasáhl letadlo, došlo by k jeho vážnému poškození.

„Podle názoru komise byly hlášená výška a/nebo popis objektu dostatečné k tomu, aby naznačovaly, že se mohlo jednat o dron,“ uvedla komise.

Britská Národní letecká služba uvedla, že piloti poprvé nahlásili incident v červenci ve výšce přibližně 16 000 stop londýnským dispečerům letového provozu. Zde je jejich vyjádření:

„Při průletu ve FL160 jsme málem narazili do dronu. Mluvíme o méně než deseti stopách,“ řekl pilot. „Nemyslíme si, že jsme ho zasáhli, byl tam trochu rachot, vrátíme se k vám.“

Airprox zjistil, že A320 do dronu nenarazil a že hluk vycházel z kabiny.

Dron operující ve výšce 16 000 stop je více než čtyřicetinásobkem zákonného limitu (400 stop) pro bezpilotní letadla.

Společnost Easyjet potvrdila incident serveru Insider:

„Jsme si vědomi této zprávy a vždy budeme plně podporovat jakékoli vyšetřování.

„Bezpečnost je vždy nejvyšší prioritou společnosti easyJet a naše posádka letadla jednala v souladu s našimi standardními operačními postupy, aby zajistila, že bezpečnost letu nebude ohrožena.“

Není to poprvé, co dron proletěl nebezpečně blízko komerčního letadla. V roce 2018 někdo proletěl s dronem stovky metrů od startujícího dopravního letadla A380.

Šokující video z počátku roku 2018 ukazuje, jak dron střemhlavě sleduje komerční letadlo v USA.

A tady se podívejte, co se stane, když se policejní dron v Kanadě srazí s malým letadlem.

Zdroj: yahoo.com