Svět má stále blízko k likvidaci jadernými zbraněmi, prohlásil generální tajemník OSN Antonio Guterres. Podle jeho slov je na světě skladováno kolem 14 tisíc kusů těchto zbraní. (Foto: Flickr)

Aby nedošlo ke katastrofě, vyzval ke konstruktivním opatřením v řešení dané otázky.

„Nastal čas, abychom navždy rozptýlili mračna jaderného konfliktu, zbavili náš svět jaderných zbraní a vyhlásili novou éru důvěry a míru,“ napsal Guterres na svém účtu na Twitteru.

26. září si svět připomíná Mezinárodní den boje za úplnou likvidaci jaderných zbraní. Ustavilo ho Valné shromáždění OSN 5. prosince 2013 za účelem zvýšení informovanosti obyvatelstva o hrozbě těchto zbraní pro lidstvo, a také o nutnosti totální likvidace těchto zbraní.

Každá, a to i nejaderná válka mezi jadernými mocnostmi je nepřijatelná, prohlásil již dříve ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov.

„Jsme rozhodně pro to, aby vztahy mezi velmocemi byly navzájem respektující, aby tyto vztahy nikdy nevyústily do jaderné války. Je dobře, že prezidenti (Ruska a USA Vladimir) Putin a (Joe) Biden potvrdili zásadní nepřijatelnost jaderné války, v zásadě si však myslím, že každá válka mezi velmocemi, mezi jadernými velmocemi, je nepřijatelná, protože znamená obrovské riziko, že přeroste v jaderný konflikt,“ řekl Lavrov na tiskové konferenci.