Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na páteční tiskové konferenci naznačil, že je otevřený novému čínskému plánu na příměří, o kterém se po jeho představení v pátek ráno začalo hojně informovat. (Foto: Flickr)

„Domnívám se, že to, že Čína začala mluvit o Ukrajině, není špatné, ale otázkou je, co následuje po slovech,“ řekl Zelenskyj podle agentury Associated Press.

A to i přesto, že dvanáctibodový čínský návrh zaujímá jasně protizápadní postoj, vzhledem k tomu, že odsuzuje rozšiřování NATO a zároveň vyzývá „příslušné země“, aby „přestaly zneužívat jednostranné sankce“ a „přispěly svým dílem k deeskalaci ukrajinské krize“.

Zelenskij však přesto zašel tak daleko, že uvedl, že se chce setkat s čínským vůdcem Si Ťin-pchingem, aby s ním o těchto návrzích jednal, možná motivován pocitem, že Si by mohl mít na prezidenta Putina značný vliv, což by umožnilo realizovat přijatelné podmínky příměří.

„Plánuji se setkat se Si Ťin-pchingem a věřím, že to bude přínosné pro naše země a pro bezpečnost ve světě,“ řekl Zelenskyj.

Podle BBC:

V projevu k prvnímu výročí ruské invaze v plném rozsahu řekl, že tento návrh signalizuje, že se Čína podílí na hledání míru.

Opravdu chci věřit, že Čína nebude dodávat zbraně Rusku,“ řekl.

Navzdory tomuto nečekanému potenciálnímu diplomatickému otevření jej Bílý dům odmítl, přičemž prezident Biden v pátek řekl televizi ABC News: „Putin tomu tleská, tak jak by to mohlo být dobré?“ Biden odpověděl: „[Ruský prezident Vladimir] Putin tomu tleská.“

„Neviděl jsem v plánu nic, co by naznačovalo, že je v něm něco, co by bylo výhodné pro někoho jiného než pro Rusko,“ dodal.

Moskva mezitím opakovaně obvinila Washington i Velkou Británii z aktivního osnování plánu, který má zmařit jednání o příměří, zatímco země NATO tvrdí, že na vině je pokračující agrese Ruska, které by mohlo okamžitě nastolit mír, pokud stáhne všechny své jednotky.

Zdroj: bbc.com