Španělská vláda nařídila zrušit více než milion pokut, které policie udělila v roce 2020 během prvního výjimečného stavu za porušení omezení volného pohybu osob. (Foto: Flickr)

Občané, kteří již za přestupek zaplatili, dostanou své peníze zpět, informoval v pátek 22. října 2021 EuropaPress.

Některá ustanovení prvního výjimečného stavu zrušil letos v červenci Ústavní soud, který rozhodl, že omezení byla vyhlášena v rozporu se španělskou ústavou.

Rozhodnutí vlády se týká přibližně 1,14 milionu uložených pokut v hodnotě od 100 do 600 000 eur a v celkové výši přibližně 115 milionů eur.

V červenci španělský ústavní soud zrušil část ustanovení prvního výjimečného stavu, který ve Španělsku trval od 14. března do 21. června 2020. Rozhodnutí se týkalo opatření, která omezovala svobodu pohybu.

Podle právníků mohli lidé, kteří pokutu nezaplatili, sankci ignorovat. Postavení občanů, kteří již pokutu zaplatili, však bylo sporné. Díky tomuto vládnímu rozhodnutí dostanou lidé své peníze zpět.

V polovině března loňského roku vyhlásilo Španělsko kvůli špatné epidemické situaci výjimečný stav.

Druhý výjimečný stav byl pak vyhlášen od října loňského roku do letošního května. Během ní však policie uložila podstatně méně sankcí – jen asi 220 000.

Španělské ministerstvo pro územní politiku v těchto dnech pracuje na vytvoření týmu složeného z členů různých institucí, jehož úkolem bude zajistit úhradu 172 482 dosud zaplacených pokut a informovat zbývající postižené osoby, které dosud nezaplatily, o zrušení jejich závazků.

Zdroj: zav.sk