Velvyslanectví RF v USA vyzvalo americké úřady, aby odtajnily informace o bojové otravné látce novičok a zničily své zásoby chemických zbraní, také americkému ministerstvu zahraničí připomenulo inscenace chemických útoků v Sýrii.

Oficiální mluvčí Ministerstva obrany RF generálmajor Igor Konašenkov dříve prohlásil, že Svobodná syrská armáda (FSA) a americké síly pro speciální operace připravují provokaci za použití otravných látek v provincii Dajr az-Zaur. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Heather Nauertová označila prohlášení ruského vojenského rezortu za lživé. Prohlásila, že se USA drží úmluvy o chemických zbraních, a znovu obvinila Moskvu z podílu na otravě bývalého pracovníka GRI Sergeje Skripala a jeho dcery Julie v Británii pomocí novičoku.

„Zveřejněte informaci o novičoku! Zničte vaše zásoby chemických zbraní!," uvádí se ve zprávě ruské diplomatické mise na Twitteru.

Na velvyslanectví podotkli, že dokonce i mluvčí Ministerstva zahraničí USA nebude moci popírat provokace s chemickými zbraněmi v Sýrii podle takového scénáře. Připomněli inscenaci použití chemických zbraní v Dúmě a uvedli jako důkaz odkazy na dvě videa agentury Sputnik na YouTube, na nichž Syřané vypovídají o přípravách útoku.

USA dříve nejednou přesunuly termíny likvidace svých chemických zbraní, původně se zavázaly, že to udělají do roku 2007. Teď slibují americké úřady zlikvidovat tyto zásoby do roku 2023. Přitom v Rusku bylo v období 2002 až 2017 zlikvidováno asi 40 tisíc tun chemických zbraní.​