Skotská vláda nedávno nařídila odstranit slovo „matka“ z britského práva, přičemž zvláštní pozornost věnovala pasážím týkajícím se mateřské dovolené matek. (Foto: Flickr/ilustrační)

Dříve používaný termín byl změněn na genderově neutrální slova jako manžel/ka, partner/ka, partner/ka a rodič/ka, protože se nyní má za to, že rodit mohou i muži.

Ukázalo se, že na první pohled nesmyslný pozměňovací návrh byl podle deníku Daily Mail předložen kabinetem Nicoly Sturgeonové pouze proto, aby získal body u nejvlivnější britské lobbistické organizace LGBTQ.

Stephen Nolan, jeden z nejznámějších investigativních novinářů BBC, nedávno v podcastu představil dokumenty, z nichž jasně vyplývá, že Leslie Evans, první tajemník skotské vlády, jednal se zástupci nevládní organizace Stonewall, skupiny pro práva LGBTQ.

Několik týdnů trvající jednání nakonec vyústila v dohodu mezi stranami, podle níž skotská vláda odstranila slovo „matka“ ze znění státní legislativy výměnou za to, že lobbistická organizace věnuje kabinetu významné místo v Indexu rovnosti na pracovišti, který hodnotí britské společnosti a vládní úřady podle jejich inkluzivity na pracovišti.

V současné době je na prvním místě v žebříčku městská rada Newcastlu, následovaná bytovým sdružením Gentoo Group a hasičským sborem Cheshire. Ve Skotsku je v současnosti na 12. místě pouze Skotsko pro rozvoj dovedností.

Přestože tento seznam, který existuje od roku 2011, nemá žádné veřejnoprávní důsledky, pro podniky a státní orgány je zařazení na něj prestižní záležitostí, protože je prakticky nemožné je obvinit z transfobie nebo vyloučení.

Je důležité poznamenat, že na základě zákona o svobodném přístupu k informacím Nolan ve svém pořadu také odhalil vládní dokumenty, podle nichž se skotská první ministryně Nicola Sturgeonová v posledních letech účastnila místních průvodů hrdosti pouze a výhradně za účelem „udělat dojem na soudce ve Stonewallu“ a získat pro skotskou vládu lepší umístění na výše zmíněném seznamu.

Pořad také odhalil, že od dubna 2017 do minulého měsíce poskytla skotská vláda organizaci Stonewall na grantech ne méně než 415 000 liber (178 milionů korun), což naznačuje, že kromě „dobrých skutků“ byly obrovské částky použity také ke snaze získat u této organizace body.

Stonewall na zveřejněné dokumenty reagoval prohlášením, že je lze považovat za bigotní útok na charitativní organizaci.

Podle Petera Tatchella, vedoucího nevládní organizace na ochranu práv, není podcast novináře BBC ničím jiným než „útokem transfobních jedinců na bezbrannou menšinu“.

Zdroj: ripost.hu