Bývalý americký prezident Barack Obama vystoupil na klimatické konferenci COP26 v Glasgow. Jeho téměř čtyřicetiminutový projev obsahoval několik nepřesností. (Foto: Flickr)

Obama chtěl ve svém projevu zřejmě vystupovat jako odborník na místní reálie a kulturu, ale nakonec popletl vše, co se dalo, a dostal se do průšvihu.

Obama tedy nazval skotský Glasgow „Emerald Isle“, ačkoli toto jméno se tradičně používá ve vztahu k Irsku. Politik také označil Williama Shakespeara za barda.

A toto slovo ve Skotsku odkazuje na vynikajícího básníka 18. století, Roberta Burnse. Tohle říct o renesančním dramatikovi by obyvatele Spojeného království jen stěží napadlo.

Obama navíc ve svém projevu kritizoval Čínu a Rusko za nepřítomnost jejich vůdců v Glasgow. Exprezident také ocenil energii mladých klimatických aktivistů, kterou v Glasgow předvedli při četných akcích a protestech.

Ekoaktivistka Greta Thunberg se objevila v Glasgow a v pouliční řeči před davem podobně smýšlejících lidí začala obvykle stigmatizovat politiky účastnící se summitu.

Zdroj: pz.cz