Čtrnáctého ledna místního času Norsko náhle zveřejnilo, že po injekci vakcíny americké společnosti Pfizer zemřelo 23 starších lidí. Příčina úmrtí 13 z nich byla posouzena místním úřadem pro kontrolu léčiv a byla považována za související s vedlejšími účinky vakcíny. (Foto: Pixabay)

V současné době bylo v Norsku očkováno vakcínou Pfizeru pouze 25 tisíc lidí a 23 úmrtí je velký poměr. Ve stejný den také bylo sděleno, že v Německu po očkování vakcínou společností Pfizer zemřelo 10 lidí. Jedna osoba ve Francii zemřela po očkování vakcínou Pfizeru. V těchto případech se však příslušné zpravodajské agentury v Norsku, Německu a dalších zemích zaměřily na úmrtí starších lidí s již existujícími chorobami. Norsko uvedlo, že „je zřejmé, že tato vakcína není příliš riskantní“, a opatření vůči reakci jsou vhodná pouze pro starší lidi. Jen budou aktualizované pokyny pro očkování starších lidí.“

Překvapivější je, že západní mainstreamová média o tom téměř mlčí, což ostře kontrastuje s jejich humbukem ohledně „nespolehlivosti“ vakcín z jiných zemí, jako třeba z Číny. Vakcína proti novému koronaviru společně vyvinutá a vyráběná americkou společností Pfizer a německou společností BioNTech je v současnosti nejrozšířenější vakcínou pro hromadné očkování na světě. Tak velký počet úmrtí by měl být hoden pozornosti, ale Západ tyto případy bagatelizuje.

Řada čínských lékařských odborníků v rozhovoru s Global Times dne 15. ledna uvedla, že vzhledem k tomu, že na Západě existuje jen málo zpráv a výzkumných zpráv o zmíněné situaci, je v současné době obtížné posoudit, nakolik jsou tyto případy relevantní pro vakcíny. Zdůraznili však, že u vakcíny není efektivní míra jediným indikátorem očkování, bezpečnost vakcíny a možné vedlejší účinky si zaslouží více pozornosti. Odborníci připomněli, že i když se objeví účinné vakcíny, epidemie nového koronaviru neskončí okamžitě a je nutné nadále striktně provádět sociální preventivní a kontrolní opatření, jako je účinná izolace.

Ruské Sputnik News citovaly zprávu norské státní vysílací korporace (NRK), že norská Správa léčiv uvedla, že všichni zemřelí byli starší lidé nad 80 let s nízkou imunitou.

Profesor Yang Zhanqiu (Jang Čan-čchiou) z Virologického ústavu lékařské fakulty na Wuhanské univerzitěv rozhovoru s Global Times dne 15. ledna řekl, že vakcína Pfizeru je vakcína typu mRNA. Pokud byl pacient infikován novým koronavirem nebo má jiné nemoci, může heterogenní protein produkovaný tímto typem vakcíny způsobit alergickou reakci, a dokonce i další nežádoucí účinky a může také zhoršit již existující onemocnění očkovaného. To je dobře známý nedostatek vakcín typu mRNA.

Yang Zhanqiu v rozhovoru uvedl, že ve srovnání s vakcínou Pfizeru jsou čínské vakcíny v současné době hlavně inaktivované vakcíny, které jsou mnohem bezpečnější. Je to proto, že proces výroby inaktivovaných vakcín je zralý a inaktivované vakcíny jsou také široce používané jako preventivní vakcíny a pravděpodobnost nežádoucích účinků a úmrtí způsobených inaktivovanými vakcínami je mnohem menší.

Ohledně 23 úmrtí v Norsku po očkování vakcínou společnosti Pfizer ruská zpravodajská agentura Regnum 15. ledna informovala, že člen ruské Státní dumy to odsoudil jako hrozný důsledek obchodní války mezi západními farmaceutickými společnostmi během pandemie nového koronaviru. Na Facebooku zveřejnil: „Očkování na Západě je ve skutečnosti forma testu léčiv na živých lidech.“ Z 25 tisíc očkovaných lidí zemřelo 23 osob, to je ekvivalent 0,1 %, což je nebezpečně vysoký ukazatel.

Ruské noviny Izvestia dne 15. ledna informovaly, že americká sociální média jako je Twitter, omezují příliv pozitivních zpráv o ruské vakcíně proti COVID-19 Satellite-V (Sputnik V). V tomto ohledu ruský kongresman uvedl, že fakta prokázala, že všechny prostředky přijaté Spojenými státy jsou ve prospěch amerických společností s obrovskými obchodními zájmy v soutěži. Největší myšlenkou Spojených států je kontrola lidí. Pokud se americké společnosti stanou jediným dodavatelem vakcín proti COVID-19 na světě, bude se svět muset plně spoléhat na Spojené státy.

AC24.cz je také na  Facebooku Twitteru Telegramu a   GAB