Jeden z obhájců digitálních práv řekl: „To je jako kdyby CIA vydala prohlášení, že napříště bude lidi waterboardovat pouze s důstojností a respektem.“ (Foto: Wikimedia)

NÁRODNÍ BEZPEČNOSTNÍ AGENTURA, stínové centrum elektronické a kybernetické špionáže Spojených států, instruovala své zaměstnance, že se zahraničními cíli jejího zpravodajského sběru „by se mělo zacházet důstojně a s respektem“, jak uvádí nová směrnice.

Směrnice, která byla vydána letos v létě jako interní pokyn, se týká proslulého oddělení NSA pro signální zpravodajství (SIGINT), které je zodpovědné za tajné sledování a shromažďování dat po celém světě.

„Uznávajíce, že činnosti SIGINT musí brát v úvahu, že se všemi osobami by mělo být zacházeno důstojně a s respektem, bez ohledu na jejich národnost nebo místo jejich pobytu,“ uvádí se v dosud nezveřejněné směrnici, kterou vydal ředitel NSA generál Paul Nakasone.

„Masové sledování je zásadně neslučitelné se základními lidskými právy a demokracií.“

Odborníci na občanské svobody tvrdí, že tato směrnice, která je vstřícná k PR, je pokusem o obměkčení evropských partnerů a amerických kritiků uprostřed doutnající debaty v Kongresu o tom, zda znovu schválit široké pravomoci NSA v oblasti sledování. Odborníci rovněž poukázali na absurditu toho, že by NSA, zpravodajská agentura, která se specializuje na elektronické odposlechy včetně zachycování textových zpráv a e-mailů, mohla takto uctivě postupovat.

„Je to jako kdyby CIA vydala prohlášení, že napříště bude lidi waterboardovat pouze s důstojností a respektem,“ řekl Evan Greer, ředitel skupiny bojující za digitální práva Fight for the Future, serveru The Intercept. „Masové sledování je zásadně neslučitelné se základními lidskými právy a demokracií.“

NSA na žádost o komentář bezprostředně nereagovala.

Minulý měsíc doporučili poradci samotného prezidenta Joea Bidena zavést určitá omezení programů bezzásahového sledování americké zpravodajské komunity. Administrativa však odmítla návrhy, aby USA před prosíváním některých informací shromážděných od Američanů získaly soudní příkaz. Tyto tzv. informace podle oddílu 702, což je úložiště sledovacích údajů zřízené po útocích z 11. září, dostaly svůj název podle právního ustanovení, které je opravňuje – stejného zákona, o němž se vedou debaty v Kongresu a mezi zastánci ochrany soukromí.

Směrnice NSA navazuje na Bidenův exekutivní příkaz vydaný v říjnu 2022 s názvem „Posílení záruk pro zpravodajské aktivity Spojených států“. Tato směrnice se spolu s dalšími požadavky Bidenovy administrativy snaží zajistit stejnou ochranu soukromí a občanských svobod i pro zahraniční zpravodajské cíle – dokonce i pro cíle, jako je ruský prezident Vladimir Putin.

Odborníci však tvrdí, že tato ochranná opatření jsou z velké části jen výkladní skříní, která má zabránit kritikům v Kongresu a v Evropě, kde je sledování ze strany NSA bolestivým problémem. Evropské vlády a představitelé byli rozhořčeni, když whistleblower NSA Edward Snowden odhalil ohromující moc – a nedostatek kontrol – špionážní agentury.

„Americká vláda chce mít možnost bezdůvodně špehovat, koho chce, bez jakékoli nezávislé kontroly, bez ohledu na rozsah nebo ohrožení soukromí,“ řekl Sean Vitka, hlavní politický poradce organizace Demand Progress, která se zabývá ochranou občanských svobod, v rozhovoru pro The Intercept.

„Vláda staví Potěmkinovy vesnice, aby se pokusila oklamat Evropu – a Američany – a vnutit jim myšlenku, že nekontrolovatelné špehování ze strany americké vlády je nějak napraveno, přestože Kongres ještě ani neměl možnost zvážit nějaké vážné reformy – proti nimž, nutno podotknout, vláda právě teď zuřivě lobbuje, a to po celý rok.“

Zdroj: theintercept.com