Odvolací orgán Světové obchodní organizace (WTO) bude v nejbližších dnech kvůli aktivitám USA nucen zastavit činnost, po čemž „pravidla světového obchodu přestanou fakticky platit“, píše německý časopis Der Spiegel.

Odvolací orgán WTO má sedm členů, pro fungování potřebuje minimálně tři. Dnes jsou právě tři, dvěma však 10. prosince končí druhý a poslední termín pravomocí.

Na začátku října eurokomisařka pro obchod Cecilie Malmströmová učinila prohlášení, že existuje nebezpečí zastavení činnosti Odvolacího orgánu WTO v polovině prosince.

Tuto středu se vinou prezidenta USA stane WTO „právně nezpůsobilou“, míní autor příspěvku v Der Spiegel. Podle jeho názoru dělá americký prezident všechno, aby ochromil činnost této organizace.

Daná předpověď, vysvětlil novinář, je odůvodněná tím, že Washington brání dva poslední roky volbám nových členů Odvolacího orgánu WTO.

„S odvolacím orgánem tím bude skoncováno a spolu s ním bude skoncováno také s hlavní kontrolní instancí světového obchodu,“ míní autor.

Po zrušení činnosti tohoto orgánu „se zhroutí celý systém WTO“, což bude mít za následek zrušení platnosti pravidel světového obchodu, praví se v článku.

V Bruselu se domnívají, že Trump o to usiluje proto, že „bez WTO doufá, že získá výhodnější podmínky pro USA“, tvrdí autor příspěvku.

Jakmile bude činnost Odvolacího orgánu WTO ochromena, může se do světového obchodu vrátit „právo silnějšího“, a proto se Evropská unie „vyzbrojuje“, píše na závěr novinář.

Zdroj:  spiegel.de