Ozbrojený konflikt mezi evropskými zeměmi není nemyslitelný, prohlásil ministr obrany Norska Frank Bakke-Jensen během svého novoročního vystoupení na zasedání Vojenské společnosti Norska. (Foto: Nato News)

„Vidíme, že vývoj událostí v našem okolí svědčí o tom, že musíme brát v úvahu, že ozbrojený konflikt mezi zeměmi v Evropě už není nemyslitelný," řekl ministr, jehož vystoupení bylo uveřejněno na portále norské vlády.

Bakke-Jensen prohlásil, že „problémem číslo jedna je Rusko", jehož chování „na mezinárodní scéně vyvolává znepokojení, jeho činnost vede k nestabilitě a ohrožuje bezpečnost".

Ministr připomněl situaci ve Velké Británii, „vraždy spáchané pomocí radiologických a chemických zbraní" a také to, že podle názoru britské vlády se na těchto zločinech podílí Rusko.

Podobné akce, řekl ministr, mohou „smazat hranici mezi válkou a mírem".

Podle slov Bakke-Jensena Rusko využívá vojenskou a ekonomickou sílu k tomu, aby si podřídilo ostatní, zatímco role diplomacie a politických řešení se snižuje.

Uvedl však také kladné stránky spolupráce s východním sousedem.

„Dnes naše vztahy s Ruskem vůbec nejsou takové jako v době studené války. Po rozpadu Sovětského svazu je spolupráce Norska a Ruska založena na společných zájmech na severu. Na rozdíl od doby studené války máme vřelé a blízké vztahy s Rusy a vytvořili jsme dobrou spolupráci s Ruskem v mnoha oblastech," řekl ministr a dodal, že tyto vztahy jsou důležité k posílení respektování zdrojů, budování důvěry a překonání krizových momentů.

Norský ministr zároveň uvedl, že království zvyšuje financování vojenské oblasti, během posledních let se výdaje na obranu zvýšily přibližně o třetinu.