Americká armáda vydala ohromující, ale možná ne zcela nečekané přiznání, že provádí útočné kybernetické operace na podporu Ukrajiny. (Foto: Flickr)

Jedná se o vůbec první takové přiznání a naznačuje – jak mnozí pozorovatelé již dlouho předpokládali – hlubší roli Pentagonu a amerických zpravodajských služeb na Ukrajině proti ruské armádě, než se dosud myslelo.

Ředitel Národní bezpečnostní agentury (NSA) a kybernetického velitelství USA generál Paul Nakasone ve středu pro britskou televizi Sky News uvedl: „Provedli jsme řadu operací v celém spektru: útočné, obranné [a] informační operace“. Patří sem i „útočné hackerské operace“, řekl.

Aniž by uvedl konkrétní podrobnosti, pokračoval: „Mým úkolem je poskytnout ministru obrany a prezidentovi řadu možností, a tak to také dělám.“ Důležité je, že generál Nakasone poskytl rozhovor ze spojenecké pobaltské země Estonska, odkud pocházejí další podpůrné operace včetně transferů zbraní pro Ukrajinu.

Hovořil o významných pokusech Rusů o infrastrukturně ničivé kybernetické útoky na Ukrajinu: „A viděli jsme to s ohledem na útok na jejich satelitní systémy, stírací útoky, které probíhaly, rušivé útoky proti jejich vládním procesům.“

„Tohle je taková ta část, kterou podle mě veřejnost někdy přehlíží. Není to tak, že by nebyli velmi zaneprázdněni, byli neuvěřitelně zaneprázdněni. A myslím, že, víte, jejich odolnost je možná příběh, který nás všechny nejvíce zaujme,“ popsal ukrajinskou reakci.

Co se týče podpory, kterou USA poskytly Ukrajině v době před ruskou invazí, ředitel NSA odkázal na následující:

Nakasone již dříve uvedl, že jeho agentura v prosinci vyslala tým „hunt forward“, aby pomohl Ukrajině posílit její kybernetickou obranu a sítě proti aktivním hrozbám. Jeho nejnovější poznámky jsou však zřejmě prvním případem, kdy americký představitel veřejně řekl, že se USA zapojily do ofenzivních kybernetických operací v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

A jako každý vlivný představitel hlubokého státu ze zpravodajské komunity se zmínil o údajných pokusech Kremlu ovlivnit americké volby. „Měli jsme příležitost začít mluvit o tom, o co se zejména Rusové pokoušeli v našich volbách v polovině volebního období. Viděli jsme to znovu v roce 2020, kdy jsme mluvili o tom, co se chystají udělat Rusové a Íránci, ale bylo to v menším měřítku.“

„Schopnost sdílet tyto informace, schopnost zajistit, aby byly přesné a včasné a aby se dalo jednat v širším měřítku, byla v této krizi velmi, velmi silná,“ dodal v rozhovoru.

Specialisté amerického kybernetického velitelství byli nasazeni na Ukrajině a prováděli útočné operace proti Rusku, uvedl ve středu jeho velitel a generální ředitel NSA Paul Nakasone.

Podle deníku The Hill: „Experti varovali, že Rusko pravděpodobně nasadí své kybernetické operace v polovině volebního období v roce 2022, které mohou mít různé formy, včetně dezinformačních kampaní a hackerských útoků na volby. Experti rovněž uvedli, že ruským návodem k použití je rozdělit USA podle stranického klíče a potlačit volební účast.“ Je však úsměvné si myslet, že k „rozdělení“ USA „podle stranických linií“ je nějak zapotřebí zahraničního aktéra – jako by to byl nějaký nový fenomén.

Zdroj: zerohedge.com