Wellington Novozélandská vláda chce zdanit emise skleníkových plynů u hospodářských zvířat. Od roku 2025 má být zavedena daň z nadýmání a říhání krav. (Foto: Flickr)

Premiérka Jacinda Ardernová v úterý uvedla. Všechny příjmy by se měly vrátit zemědělcům prostřednictvím výzkumu, financování nových technologií a daňových pobídek.

Novozélandský zemědělský průmysl by se tak stal prvním na světě, který by snížil své emise, a získal by konkurenční výhodu na trhu, který si stále více uvědomuje, co se týká klimatu.

Výše navrhované daně zatím nebyla stanovena. Návrh Ardernové navazuje na plány předchozí vlády z roku 2003 zdanit metan vypouštěný hospodářskými zvířaty při trávení, který je pro klima mnohem škodlivější než oxid uhličitý.

Plány, které tehdy neuspěly, byly označovány za „daň z prdění“, což je však zavádějící, protože krávy vypouštějí nejvíce metanu při říhání.

Zemědělský průmysl se i tentokrát rozběhl. Předseda Svazu zemědělců Andrew Hoggard uvedl, že zemědělci strávili dva roky jednáním s vládou o tom, jak snížit emise, aniž by se snížila produkce potravin. Vláda však podle něj nutí zemědělce, aby prodali své farmy a nahradili je stromy.

Zemědělství je jedním z nejdůležitějších odvětví Nového Zélandu, kde žije pět milionů lidí, deset milionů kusů dobytka a 26 milionů ovcí. Největší příjmy z vývozu přinášejí mléčné výrobky.

Zdroj: online.de