Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v úterý prohlásil, že Moskva je otevřena rozhovorům se západními mocnostmi, neboť Turecko se snaží zprostředkovat jednání. (Foto: Flickr)

Lavrov rovněž uvedl, že Rusko by zvážilo setkání ruského prezidenta Vladimira Putina a prezidenta Bidena, pokud by bylo navrženo. „Opakovaně jsme řekli, že setkání nikdy neodmítáme. Pokud bude nějaký návrh, pak ho zvážíme,“ řekl.

Potenciálním místem pro jednání mezi Bidenem a Putinem by mohlo být vedlejší zasedání nadcházejícího summitu vedoucích představitelů zemí G20, které se bude konat v polovině listopadu v Indonésii. Podle Lavrova však Rusko neobdrželo od USA žádné seriózní návrhy k jednání.

USA Lavrovovy komentáře rychle odmítly, obvinily ho z „pózy“ a vyzvaly Rusko, aby přestalo s údery po Ukrajině.

„Vnímáme to jako pózu. Nevnímáme to jako konstruktivní, legitimní nabídku k dialogu a diplomacii, která je naprosto nezbytná k tomu, aby tato brutální agresivní válka skončila,“ uvedl mluvčí ministerstva zahraničí Ned Price.

Navzdory odmítnutí možných rozhovorů ze strany USA se zdá, že Turecko je ochotno zprostředkovat jednání mezi oběma stranami. Kreml uvedl, že Putin se ve čtvrtek setká s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a je „možné“, že oba lídři budou diskutovat o tureckém návrhu na uspořádání rozhovorů mezi Západem a Ruskem.

Turecký ministr obrany Hulusi Akar v úterý hovořil se svým ruským protějškem Sergejem Šojgu a zaznamenal „společné porozumění“, pokud jde o potřebu dosáhnout příměří, uvedlo turecké ministerstvo obrany.

„Byla zdůrazněna důležitost urychleného vyhlášení příměří s cílem zabránit dalším ztrátám na životech a obnovit mír a stabilitu v regionu a s potěšením bylo konstatováno, že ohledně příměří existuje společné porozumění,“ uvedlo turecké ministerstvo obrany v přečteném záznamu z telefonátu.

Zatímco sílí výzvy k mírovým rozhovorům, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během virtuálního setkání s G7 zopakoval svůj postoj, že s Ruskem jednat nebude, dokud bude Putin prezidentem. Zelenskyj nedávno podepsal dekret, který vylučuje jakýkoli dialog s Putinovou vládou.

Zdroj: antiwar.com