Případ MH17 by mohl mít zajímavou dohru. Osm anonymních svědků totiž uvedlo, že v den havárie letu MH17 na východní Ukrajině vidělo odpálení rakety, a to soudě dle kouře na obloze. (Foto: Flickr)

Na úterním slyšení to prohlásila soudkyně Helein Kerstens-Fockensová. Soudkyně ale nezmínila jediného svědka, který by viděl, jak byla raketa vypálena z raketometu Buk.

Připomeňme, že dne 7. června začalo v Nizozemsku slyšení o případu havárie MH17.

Tento týden soud projednává obecné otázky spojené s vyšetřováním a materiály o případech, včetně údajů poskytnutých nizozemskou prokuraturou.

„Osm svědků uvedlo, že vidělo raketu vystřelit do vzduchu, viděli to nebo slyšeli. Toto svědectví je spojeno se stopou kouře na obloze. Na otázku, odkud tato kouřová stopa vedla, někteří svědci řekli, že ze strany města Snižne, někteří zase tvrdí, že ze strany sídla Pěrvomajskoje,“ řekla soudkyně.

Nicméně, nizozemská prokuratura odmítla upřesnit, zda svědci viděli samotné odpálení rakety v den havárie letu MH17 na východní Ukrajině, nebo pouze kouř po ní. Odkazovala se na skutečnost, že v této fázi je spis předložen soudu.

„V současné chvíli se s případem seznamuje soud, takže není na mně, abych hovořila o důkazech obsažených v materiálech případu. Možná, že soud tuto otázku vyjasní v nejbližších dnech,“ řekla tisková mluvčí oddělení Brechtje van de Moosdijk, když reagovala na otázku o tom, zda svědci přímo viděli odpalovací rakety na obloze v den havárie malajsijského boeingu.

Podle jejích slov ale 12 svědků tvrdí, že slyšelo „podivný zvuk“ a výbuch, zatímco 11 svědků poukázalo na výbuch a stopu kouře na obloze v den tragédie.

Svědci rovněž uvedli, že dříve toho dne pozorovali transport raketového systému protivzdušné obrany Buk.

Zdroj: snews.com