Před více než 150 lety objevila rodina, dnes úspěšného výrobce jablečného brandy, fosilní pozůstatky dávno vyhynulého mořského plaza Ichthyosauruse. (Foto: Richard Austin, SWNS)

Rodina byla silně nábožensky založena a takový nález ohrožoval jejich náboženské přesvědčení. Proto fosilii zahrabali pod zem, a stalo se zní rodinné tajemství.

Dnes po více než 150 letech se rodina rozhodla fosilii vykopat a vystavit. Julian Temperley vlastní firmu na výrobu jablečného brandy a jiných výrobků v anglickém Somersetu. Jeho rodina v roce 1850 objevila neskutečně zachovalou fosilii vymřelého plaza. K nálezu došlo během stavařských prací.

Nejprve si rodina chtěla fosilní pozůstatky vystavit, jenže rázem se dostavil pocit viny. Přece jen věřili v Boha a v Bibli je jasně napsáno, jak tento svět vznikl. Kdyby si tedy vystavili nalezenou fosilii, prakticky by tuto víru popřeli. Z fosilie se stal rodinný poklad, který se stal fascinací pro budoucí generace.

Sám Temperley si vzpomíná, že v dětství několikrát navštívil místo, kde rodina fosilii zakopala. Pravidelně ji s rodinou vykopávali, aby mohly děti zůstat v úžasu nad tím, co jejich rod po staletí ukrývá. Později v roce 2013 až 2014 se sám Temperley rozhodl fosilii vykopat nadobro. Důvodem byly silné povodně, které by jurský poklad mohly zničit.

S pomocí profesionálního sběratele fosilii Chrise Moora, pozůstatky Ichthyosauruse vykopal a vyčistil. Podle analýzy, kterou Moor provedl, jde o působivý kousek. Temperley se okamžitě rozhodl, že vyobrazení Ichthyosauruse využije pro uvedení nové lihoviny na trh.

Ichthyosaurus je vyhynulým rodem spodnojurského mořského plaza z čeledi Ichthyosauruse. Svým vzhledem připomínal ještěrky podobné delfínům. Jeho fosilní pozůstatky byly objeveny na území dnešní Belgie, Velké Británie, Německa a Švýcarska.

Zdroj: iflscience.com, mz.cz