aAmerický prezident Donald Trump prohlásil, že v zemi se vyvíjejí nové zbraně, „které si nikdo nedokáže ani představit“, včetně „geniálních“ ponorek, oznámil portál Yahoo News.(Foto: Flickr)

„Projektujeme nyní obrovské množství zbraní. Máme takové zbraně, které si nedokáže nikdo ani představit. V průběhu čtyř nebo pěti týdnů uděláme pár přestávek, některé zbraně ukazujeme, jiné ne. Zmodernizovali jsme však a obnovili naše jaderné zbraně. Stavíme ponorky, takové, že si takové nikdo ani nemůže představit, geniální. Doufám, a dej Bůh, abychom je nikdy nemuseli použít, děláme ale to, co dělat musíme,“ řekl Trump novinářům, kteří se sešli v Bílém domě na podepsání obchodní dohody s Japonskem.

V minulém týdnu Čína poprvé širokému obecenstvu na vojenské přehlídce u příležitosti 70. výročí založení ČLR ukázala své nové balistické rakety JL-2 (JuLang-2) rozmísťované na ponorkách. Raketa JL-2 byla vyvinuta na základě mezikontinentální rakety DF-31 (DongFeng-31).

Byla ukázána také nejnovější mezikontinentální balistická raketa DF-41 (DongFeng-41, Východní vítr). Kromě toho Čína ukázala novou nadzvukovou strategickou raketu s plochou dráhou letu DF-100 (DongFeng-100), čili CJ-100.

V médiích byla dříve informace o tom, že tyto rakety mohou překonávat systémy protiraketové obrany USA a zasahovat cíle ve velké vzdálenosti.

V Kremlu okomentovali prohlášení prezidenta USA Donalda Trumpa o vývoji nových „nevídaných“ zbraní a podotkli, že v Moskvě pozorně sledují opatření Washingtonu v této sféře.

Jak oznámil novinářům mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov, v Moskvě nechtějí další kolo závodů ve zbrojení.

„Chtěl bych zároveň připomenout slova prezidenta Putina o tom, že Rusko se nenechá zatáhnout do těchto potenciálních závodů ve zbrojení, protože si zajistilo na roky dopředu technologickou přednost pro zajištění bezpečnosti a parity,“ dodal kremelský mluvčí.

Připomenul, že právě opatření Washingtonu pro vývoj nových raket, která porušují smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu, měla za následek destrukci „tohoto z hlediska mezinárodní bezpečnosti velmi důležitého dokumentu“.

Zdroj:  express.co.uk