Americký vládní analytický ústav RAND Corporation zveřejnil zprávu věnovanou strategii „zadržování“ Ruské federace v černomořském regionu. Autoři zprávy vyslovili znepokojení ohledně toho, že Moskva zmodernizovala v poslední době Černomořské loďstvo a zvýšila stav vojenských sil v Jižním vojenském okruhu. (Foto: USEC)

Experti ústavu se domnívají, že kvůli odporu „rostoucímu ruskému vlivu“ v tomto regionu je třeba rozmístit v Bulharsku a Rumunsku systémy protivzdušné obrany a pobřežní raketové systémy. K dalším opatřením patří aktivizace vojenských cvičení NATO a pomoc v rozvoji obranných potenciálů Ukrajiny a Gruzie.  

Rusko pozoruje v posledních letech bezprecedentní aktivity aliance u svých hranic. V NATO tomu říkají „zadržování ruské agrese“.

Na začátku dubna členské státy NATO odsouhlasily opatření na podporu Ukrajiny a Gruzie v Černém moři. Dohoda přijatá na schůzce ve Washingtonu zahrnuje cvičení, výměnu informací a kotvení v černomořských přístavech.

Moskva několikrát prohlášení učinila, že šíření sil aliance na východ je v rozporu se záruky ze strany lídrů západních států a že Rusko hodlá patřičně reagovat na agresivní kroky ze strany NATO a že ti, kdo usilují o připojení Ukrajiny nebo Gruzie k NATO, mají dobře zvážit následky.

Činnost NATO vyvolává znepokojení

V květnu jsme informovali o tom, že vedoucí americké delegace, která přijela na Krym, zakladatel organizace Globální síť proti zbraním a jaderné síle ve vesmíru Bruce Gagnon prohlásil, že rozšíření NATO k hranicím Ruska a činnost Severoatlantické aliance na Černém moři vyvolávají znepokojení.

Předtím bylo uvedeno, že delegace veřejných činitelů z USA přijela na pětidenní návštěvu Krymu. Delegaci tvoří asi 20 lidí včetně zástupců Velké Británie, Švédska, Izraele a Nepálu.

„Jsme znepokojeni problémy války a dělá nám starosti rozšiřování NATO k ruským hranicím. Také nás velmi znepokojují námořní vojenské kampaně NATO v Černém moři. Vidíme, jak USA postupně opouštějí ustanovení řady smluv uzavřených s Ruskem. To je velmi nebezpečná arogance. Vidíme, jak USA prohlašují, že chtějí ovládnout svět a vesmír,“ řekl Gagnon během jednání u kulatého stolu o rozvoji veřejné diplomacie. Podle jeho slov americká vláda svou politikou ukazuje, že nemá zájem o mír.

Rusko v posledních letech hovoří o bezprecedentní aktivitě NATO u svých západních hranic. NATO rozšiřuje iniciativy a nazývá to „odstrašováním ruské agrese“.

Moskva nejednou vyjadřovala znepokojení z hromadění aliančních sil v Evropě. Tiskový mluvčí prezidenta RF Dmitrij Peskov předtím prohlásil, že Rusko není hrozbou pro nikoho, ale nebude ignorovat činnost, která potenciálně ohrožuje jeho zájmy. 

Zdroj: snews.com