CIA využívá zpravodajské služby jedné z evropských zemí NATO k provádění sabotážních útoků na území Ruska od únorové invaze na Ukrajinu, uvedl v sobotu investigativní novinář Jack Murphy s odvoláním na nejmenované bývalé americké zpravodajské a vojenské činitele. (Foto: Flickr)

Ve zprávě se uvádí, že na území Ruska nepůsobí žádný americký personál, ale že operace jsou řízeny CIA. USA využívají zpravodajské služby spojence, aby dodaly další vrstvu věrohodného popření, a bývalý představitel amerických speciálních operací Murphymu řekl, že tato vrstva byla hlavním faktorem, proč prezident Biden útoky podepsal.

Murphy uvedl, že nejmenoval zemi NATO, jejíž zpravodajské služby byly ve zprávě použity, protože „by to mohlo ohrozit operační bezpečnost buněk, které jsou stále funkční uvnitř Ruska“.

Zpráva se objevila na Murphyho osobních internetových stránkách a v poznámce na konci článku vysvětlil, proč ji nezveřejnila některá média. „Při spolupráci s redaktory mainstreamových publikací jsem byl v jednom případě požádán o věci, které byly nezákonné a neetické, a v jiném případě jsem měl pocit, že vysoký úředník CIA mohl můj článek upravit tím, že učinil prohlášení mimo záznam, než vypustil příběh do New York Times, aby tento článek podkopal,“ napsal.

Podle něj se tajná kampaň uvnitř Ruska připravovala několik let. Dva bývalí vojenští představitelé uvedli, že špionážní služby země NATO ukryly v Rusku skrýš s výbušninami a vybavením již před více než deseti lety a část vybavení byla použita nedávno.

Bývalý představitel amerických speciálních operací a osoba z USA informovaná o kampani uvedla, že CIA se do operací země NATO uvnitř Ruska zapojila až v roce 2014. Poprvé se spící buňky, které byly řízeny jak CIA, tak špionážní službou spojence NATO, dostaly do Ruska v roce 2016 a v následujících letech jich do země vstoupilo více.

Spojenec NATO poskytl tajným agentům příběhy, které měly vysvětlit jejich přítomnost v Rusku, a dokumenty, které je měly podpořit. Ve zprávě se uvádí, že v době, kdy Rusko 24. února napadlo Ukrajinu, aktivovala špionážní služba spojence NATO své spící buňky uvnitř Ruska pomocí tajné komunikace a ty byly připraveny na rozkazy, na jaké cíle mají udeřit.

Není jasné, kolik útoků mají spící buňky na svědomí, ale od invaze došlo k řadě záhadných výbuchů v ruských vojenských zařízeních, elektrárnách a na železnici. Zpráva naznačuje, že sabotéři mohli stát za dubnovým požárem ve výzkumném ústavu ruských sil protivzdušné obrany, při kterém zahynulo přes 20 lidí.

Sabotážní operace, na které CIA dohlíží, vyžadují prezidentův nález. Prezident Obama před svým odchodem z funkce podepsal nález, který umožnil tajné akce proti Rusku kvůli obvinění, že Moskva zasahovala do voleb v roce 2016, což se nikdy neprokázalo.

Podle deníku The Washington Post Obamův nález umožňuje „nasazení kybernetických zbraní do ruské infrastruktury, digitální obdoby bomb, které by mohly být odpáleny, pokud by se Spojené státy ocitly ve vyhrocené výměně názorů s Moskvou“. Murphy citoval bývalého pracovníka CIA, který uvedl, že nález umožňuje také sabotážní operace proti Rusku, ačkoli další bývalí pracovníci, s nimiž hovořil, uvedli, že současné operace by vyžadovaly změnu nebo zcela nový nález.

Mluvčí CIA tvrzení uvedená ve zprávě popřel, ale Murphy upozornil, že špionážní agentura může legálně popírat existenci svých tajných operací.

Řízení sabotáží ze strany CIA uvnitř Ruska představuje riziko velké eskalace mezi NATO a Ruskem a mohlo by vést k jaderné eskalaci. Ukrajina v poslední době zintenzivnila své vlastní útoky uvnitř ruského území a podle deníku The Times Pentagon mlčky schválil nedávné údery bezpilotních letounů, které zasáhly letecké základny hluboko uvnitř ruského území, což zvyšuje riziko eskalace.

Murphy ve své poznámce na konci zprávy uvedl, že ji zveřejnil, aby informoval veřejnost:

„Ruská vláda skutečně dobře ví, kdo tyto sabotážní údery sponzoruje. Zpravodajská komunita navíc chce, aby to věděla. Jediná strana, která zůstává v nevědomosti, je široká veřejnost, která neví o stínové válce probíhající v zákulisí,“ napsal.

Murphy uvedl, že článek „prošel důkladnou kontrolou faktů a byl považován za zpravodajsky zajímavý stejně jako strategické bombardování Laosu a Kambodže nebo tajná kampaň CIA s drony v Pákistánu“.

* * *

Poznámka: Jack Murphy je veteránem bojových operací amerických speciálních sil, který se stal novinářem a specializuje se na zpravodajství o tajných operacích, včetně investigativních reportáží pro Yahoo News a další významné publikace.

Zdroj: news.antiwar.com