A jak se dalo očekávat, oba zatím zcela ignorují otázky novinářů, zatímco vykřikují Chášukdžího jméno… (Foto: Twitter)

Mezitím zůstává na pořadu dne skutečná otázka…


Prezident Joe Biden v pátek přiletěl letadlem Air Force One do saúdskoarabské Džiddy. Poté, co ho přivítali místní úředníci, rychle nastoupil do auta a jeho kolona ho odvezla na setkání s králem Salmánem. Očekává se, že setkání s králem bude krátké, CNN spekuluje o pravděpodobných pouhých 30 minutách nebo méně, vzhledem k tomu, že 86letý Salmán má dlouhodobě zhoršené zdraví.

Všechny oči se však upírají k tolik očekávanému setkání se skutečným, faktickým vládcem Saúdské Arábie, korunním princem Mohammedem bin Salmánem, které se má uskutečnit později. Nad celou návštěvou se vznáší závažná otázka vraždy Jamala Khashoggiho, stejně jako otázka těžby ropy a další ožehavá témata, a proto se neočekává, že by se MbS nebo prezident Biden vůbec vyjadřovali k otázkám médií.

Jak tento týden zdůraznil deník The New York Post, Biden bude pečlivě chráněn před případnými nepříjemnými dotazy novinářů:

Bílý dům ve středu uvedl, že prezident Biden nebude pořádat tiskovou konferenci, až pojede do Saúdské Arábie a setká se s vraždícím korunním princem Mohammedem bin Salmánem – několik dní poté, co Biden ve svém článku zdůraznil, že „základní svobody jsou vždy na pořadu dne, když cestuji do zahraničí“.

„Pro Saúdskou [Arábii] nemáme tiskovou konferenci,“ řekla tisková mluvčí Karine Jean-Pierreová novinářům v letadle Air Force One na cestě do Izraele na první etapu Bidenovy cesty.

Přesto se snažila říci, že „se snažíme zajistit, abyste se dozvěděli o prezidentovi v Saúdské [Arábii], o bilaterálních [dvoustranných] setkáních, o cestě a abyste se dozvěděli přímo od něj“. I když není jasné, co to znamená a zda to vůbec povede k nějaké interakci s novináři.

Při cestě z Tel Avivu do Džiddy se Biden stal prvním americkým prezidentem v historii, který letěl přímo z Izraele do Saúdské Arábie.

Včera večer Saúdové oznámili, že poprvé otevřou vzdušný prostor pro všechny takové lety – což naznačuje, že by se království mohlo chystat připojit k Abrahámovým dohodám a poprvé navázat diplomatické vztahy s židovským státem.

Při vstupu na místo setkání, kde je král Salmán hostitelem, usměvavý Joe Biden krátce pozdravil korunního prince bin Salmána úderem pěstí.

Podívejte se:

Není to tak dávno, co Biden MbS veřejně nazýval „vyvrhelem“. A někteří bývalí saúdští zpravodajští činitelé tento názor podpořili, a nejen to:

Bývalý šéf saúdské rozvědky označil korunního prince Mohammeda bin Salmána za „psychopata“, který je hrozbou pro celý svět, v rozhovoru pro CBS News, který byl odvysílán pět dní před plánovanou návštěvou prezidenta Joe Bidena v království.

„Psychopat bez empatie, necítí emoce, nikdy se nepoučil ze svých zkušeností. A my jsme byli svědky zvěrstev a zločinů, které tento vrah spáchal.“

Bidenův úder pěstí MbS přichází po několika předchozích vřelých potřeseních rukou a úderech pěstí s izraelskými představiteli během první poloviny jeho středovýchodní cesty…

Zdroj: zerohedge.com