Německo možná bude muset v budoucnu vést obrannou válku proti Rusku, uvedla 9. prosince německá televize Tagesschau s odvoláním na generálního inspektora Bundeswehru Carstena Breuera.

Breuer vyjádřil obavy ze zbrojení Ruska a z chování ruského diktátora Vladimira Putina a uvedl, že se nevrátí doba před ruskou invazí na Ukrajinu v plném rozsahu. Německo si bude muset zvyknout na myšlenku, „že jednoho dne možná budeme muset vést obrannou válku“, řekl.

Na otázku, zda by byl Bundeswehr po válce na Ukrajině schopen zvládnout případný ruský útok na NATO, Breuer odpověděl: „Ano. Tečka. Nemáme žádnou alternativu. Můžeme se bránit a budeme se bránit.“

V současné době však také připustil, že Bundeswehr není dobře vybaven pro „národní a spojeneckou obranu“, protože se soustředí na řešení mezinárodních krizí, a dodal, že existují „struktury, které téměř znemožňují rychlá a cílená rozhodnutí“.

Evropa se obává, že by Spojené státy mohly vystoupit z NATO, pokud americký republikánský politik Donald Trump vyhraje prezidentské volby v USA v roce 2024, informovala média 9. prosince.

Rusko zaútočí na země NATO, pokud dobude Ukrajinu, uvedl 6. prosince americký prezident Joe Biden. Rusko obnovuje své síly a schopnosti a připravuje se na možnou konfrontaci s NATO, uvedl 5. prosince generálporučík Jürgen-Joachim von Sandrart, velitel mnohonárodního sboru NATO.

Rusko začalo doplňovat své zásoby strategických raket, které slouží jako nosiče jaderných zbraní, uvedl 4. prosince Jurij Ihnat, mluvčí ukrajinského letectva.

Litva se musí připravit na válku s Ruskem a posílit regionální vojenskou spolupráci, protože Ukrajina nemusí válku vyhrát, prohlásil 24. listopadu litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis, informuje polská televize TVP.

Zdroj: yahoo.com