Od minulého měsíce začali vrcholní ukrajinští představitelé prosazovat poplašnou zprávu, že „třetí světová válka již začala“ – jak na začátku září prohlásil šéf ukrajinské Rady národní bezpečnosti a obrany Alexej Danilov. (Foto: Flickr)

„Pokud si někdo myslí, že třetí světová válka ještě nezačala, pak je to obrovský omyl. Už začala. Již nějakou dobu probíhala v hybridním období a nyní vstoupila do aktivní fáze,“ řekl tehdy Danilov před Kyjevským bezpečnostním fórem (začátkem září). O více než měsíc později začali stejná varování opakovat i někteří evropští představitelé.

Příznačně tento týden německý ministr obrany Boris Pistorius v rozhovoru pro média uvedl, že obyvatelé Německa si musí začít zvykat na myšlenku přízraku války v Evropě.

„Musíme si zvyknout na to, že v Evropě může hrozit válka,“ řekl v rozhovoru pro celostátní vysílání. „Německo se musí umět bránit. Musíme být připraveni na válku.“

Reagoval na otázky související s pomalým vyzbrojováním Německa po ruské válce na Ukrajině a nyní s vyhlídkou, že se konflikt mezi Gazou a Izraelem přelije do širší regionální války na Středním východě:

Je přesvědčen, že konflikt na Blízkém východě a ruská válka proti Ukrajině budou mít důsledky pro německou společnost. Zejména Německo musí být schopno se bránit, což se týká jak Bundeswehru, tak společnosti.

„Musíme se stát schopnými bojovat,“ řekl Pistorius.

„Bohužel vše, co se kazilo 30 let, nelze napravit za 19 měsíců,“ připustil Pistorius v čerstvých výrocích. Přesto se však proti kritikům ohradil:

Pistorius odmítl obvinění, že federální vláda reagovala na tzv. bod zlomu příliš pomalu. Zdůraznil, že byl nejen zřízen zvláštní fond pro Bundeswehr ve výši 100 miliard eur, ale že došlo i ke změnám ve státních orgánech.

Německo se mezitím zařadilo mezi ty západní mocnosti, které považují konflikty na Blízkém východě a ve východní Evropě za vzájemně související, přičemž Rusko je hlavním špatným aktérem, který napětí vyostřuje (Kreml se zase vyjadřuje stejně o Západu, a zejména o USA).

V pondělí německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková na zasedání ministrů zahraničí EU v Lucemburku prohlásila, že prezident Vladimir Putin má z krize na Blízkém východě radost. „Vidíme, že ruský prezident má vzhledem k situaci na Blízkém východě určitě radost. Proto se na Ukrajinu díváme ještě pozorněji než v minulosti,“ řekla.

Také Zelenskyj vyjádřil zvýšené obavy, že světové mocnosti upírají pozornost na události v Gaze. Ministr obrany Pistorius se však spolu s Baerbockem snažil Ukrajince ujistit, že Berlín na základě konfliktu mezi Izraelem a Gazou svou podporu Kyjevu nesníží.

Zdroj: zdf.de