V květnu byl na Ukrajině zatčen americký youtuber a publicista Gonzalo Lira, protože podle sdělení Bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU) „veřejně ospravedlňoval“ ruskou invazi. (Foto: Flickr)

V prohlášení Kyjeva se uvádělo, že Lira „má občanství jedné ze zemí Latinské Ameriky“, ale zamlčelo se, že je také americkým občanem narozeným v Kalifornii, jak tehdy uvedl přispěvatel Space Worm.

Po svém propuštění Lira uvedl, že byl v ukrajinském vězení mučen, a vysvětlil, že „dva zločinci mě drželi za hlavu a párátkem mi škrábali bělmo levého oka, přičemž se mě ptali, jestli ještě umím číst, když mám jen jedno“. Lira informoval své stoupence, že se na motocyklu šíleným krokem vydává směrem k maďarským hranicím:

Reportér Grayzone Liam Cosgrove naléhal na zástupce ministerstva zahraničí Matthewa Millera a ptal se, jak je možné, že Bidenova administrativa dovolila, aby byl Američan mučen blízkým spojencem:

Millerova odpověď je o to usvědčující, že tři měsíce předtím Miller přiznal, že ministerstvo zahraničí o Lirově věznění vědělo, a na otázku, zda se administrativa hodlá zasadit o jeho propuštění, se ohradil:

Tucker a Elon bijí na poplach

Tucker Carlson v sobotním příspěvku na X upozornil na Liřinu situaci a hovořil s otcem novinářky. Carlson se ptal, proč to Bidenova administrativa dovoluje, a položil otázku, co je to za zemi, když to dělá Američanovi jen proto, že kritizuje vládu.

V reakci na to se Elon Musk zeptal: „Americký občan je ve vězení n Ukrajině poté, co jsme mu poslali přes 100 miliard dolarů?“ a dodal: „Je v tomto příběhu něco víc než pouhá kritika Zelenského?“.

„Pokud je to všechno, pak tu máme vážný problém.“

Zdroj: gov.ua