RUSKO – Vladimir Putin využívá vystoupení před novými velvyslanci k tomu, aby Německu promluvil do svědomí. Důvod zhoršených vztahů přitom opomíjí. (Foto: Flickr)

Vladimir Putin má k Německu zvláštní vztah. Současný šéf Kremlu během svého působení v ruských tajných službách několik let pobýval v Drážďanech. V saském hlavním městě se narodila jeho mladší dcera. Složitému jazyku rozumí a mluví jím.

Putin o Německu

Možná právě proto Putina obzvlášť rozčiluje, že se Berlín připojil k západním sankcím proti Rusku kvůli válce na Ukrajině. Na oficiální akci při přísaze zhruba dvou desítek nových zahraničních velvyslanců jednasedmdesátiletý Putin dlouze hovořil o kdysi úzkých vazbách mezi oběma zeměmi. A doslova promluvil Německu do svědomí, aniž by se pustil do krvavého důvodu roztržky.

„Současné zmrazené státní vztahy s Ruskem, které nevznikly u nás, jak bych rád zdůraznil, nejsou výhodné ani pro nás, ani pro vás. Podle mého názoru zejména ne pro Německo,“ cituje Putina.

Tyto výroky jsou v reportáži interpretovány tak, že podle Putina současnou dobou ledovou nejvíce trpí Německo. Titulek agentury doslova zní: „Německo trpí nejvíce“. Pro zpravodajskou agenturu je to však neobvyklá nadsázka politického výroku.

Putin o vztazích s Německem

Ve skutečnosti musela vláda semaforu narychlo pořizovat suroviny, jako je ropa a plyn, dražší a navazovat nová partnerství. Zatím byly dodávky zajištěny v Německu – cena za to se však nedá měřit pouze v eurech. Nakonec se zdá, že Spolková republika je vnitřně rozdělená více než kdykoli od sjednocení, přičemž se zdá, že postoj k Rusku hraje roli, kterou nelze podceňovat.

Ruský prezident ve svém projevu zmínil, že mezi Moskvou a Berlínem, respektive Bonnem, panovala téměř půl století „pragmatická a objektivní spolupráce“. Ta byla prospěšná nejen oběma zemím, ale i celému evropskému kontinentu.

„Zejména energetika byla vždy atraktivní oblastí pro bilaterální spolupráci,“ řekl Putin a zmínil jednu z klíčových kompetencí Ruska a vyzdvihl výhody pro jeho bývalého nejlepšího přítele na Západě: „Naše země již po desetiletí spolehlivě, bez přerušení a za přijatelné, rozumné ceny dodává do Německa ekologicky šetrný plyn, ropu a další energetické produkty a suroviny.“

Putin a Nord Stream

Tento vztah byl doslova podkopán, „mimo jiné sabotážemi na Nord Streamu“. Putin tak připomínal výbuchy v Baltském moři, které loni v září zničily tři ze čtyř plynovodů. Pozadí této události dosud nebylo zcela objasněno, ale zdá se, že jedna stopa vede na Ukrajinu.

Zmínkou o podezření z útoku na plynovod se Putin zřejmě snaží zahrát do autu jednoho z nejdůležitějších podporovatelů sousedního státu, který jeho armáda napadla proti Ukrajině. Každopádně pokračoval v přikrášlování společné minulosti Ruska a Německa v těch nejkrásnějších barvách.

Berlín a nebezpečná závislost na Putinovi

„Rusko, chtěl bych zdůraznit, vždy pracovalo na budování rusko-německých vztahů na principech rovnosti, vzájemného prospěchu a respektování zájmů toho druhého,“ zdůraznil znovu. Nebezpečná závislost na ruských dodávkách, do níž toto spojenectví Německo přivedlo, se však projevila, když byly v důsledku západních sankcí výrazně omezeny dodávky plynu.

V létě 2022 Moskva urychlila údržbové práce na plynovodech, aby vysvětlila nedostatek surovin. Postup vypadal jako fraška, protože jako důvod neobnovení provozu byla uvedena chybějící turbína, ale Rusko odmítlo tuto součástku dovézt.

Putinův projev k velvyslancům

Podle anglicky psaného internetového deníku The Moscow Times Putin během svého vystoupení také řekl: „Nejsou to lehké časy“. Na adresu britského velvyslance vysvětlil, že obě země budovaly vztahy od konce druhé světové války: „Současný stav věcí je však znám a měli bychom doufat, že se situace – v zájmu obou zemí – změní k lepšímu.“ Velká Británie je považována za nejdůležitějšího evropského spojence Ukrajiny i díky svým blízkým vztahům s USA.

Směrem ke švédskému velvyslanci se nechal slyšet, že komunikace zcela ustrnula. Stockholm usiluje o členství v NATO kvůli ruské agresi.

Vztahy s Jižní Koreou také „bohužel procházely obtížnou fází“. Před několika týdny Putin rozzlobil Soul přijetím severokorejského vládce Kim Čong-una. Od něj zřejmě doufá, že obdrží válečné vybavení, aby mohl prodloužit své ničivé tažení na Ukrajině.

Novým německým velvyslancem v Moskvě je již několik měsíců politik FDP Alexander Graf Lambsdorff, který patří k nejtvrdším kritikům Putina v německé politice. A to již několik let před válkou na Ukrajině. Bude tedy přesně vědět, jak kategorizovat slova, která slyší. (mg)

Zdroj: merkur.de