Německá ministryně obrany Christine Lambrechtová v pondělí odstoupila z funkce po sérii přehmatů a PR katastrof a v souvislosti s obviněními z příliš pomalého a neschopného postupu při poskytování obranné pomoci Ukrajině. (Foto: Flickr)

Členka sociální demokracie (SPD) kancléře Olafa Scholze byla pro Scholzovu vládu bolestí hlavy a vedle rostoucí kritiky za postup vůči Ukrajině byla obviněna z nezvládnutí vlastní obranné připravenosti Německa.

Lambrechtová se ve svém rezignačním dopise zmínila o některých nedávných trapných PR momentech, v nichž se částečně píše: „Měsíce, kdy se na mě média zaměřují, neumožňují informovat a diskutovat o vojácích, armádě a bezpečnostní politice na základě faktů, které jsou v zájmu německých občanů.“

„Cenná práce vojáků a mnoha motivovaných lidí v oblasti obrany musí být v popředí,“ dodává se v dopise.

Kritika se nejvíce rozhořela v posledních dvou týdnech kvůli trapnému silvestrovskému poselství a videu, které její úřad zveřejnil, jak popisuje Deutsche Welle (DW):

Tento krok přichází poté, co německá média v pátek informovala, že šéfka obrany hodlá odstoupit po velmi kritizovaném silvestrovském vzkazu, který zveřejnila na sociálních sítích.

Lambrechtová ve svém vzkazu zmínila válku na Ukrajině za zvuku ohňostroje v pozadí. Členové opoziční Křesťanskodemokratické unie (CDU) označili vzkaz za hluchý a vyzvali ji k rezignaci.

Podle stejné publikace „mezi její lapsy patřilo i to, že vzala svého dospělého syna na oficiální cestu k jednotce v severním Německu vrtulníkem německých ozbrojených sil, aby s ním pak pokračovala na dovolené na ostrově Sylt“. O její brzké rezignaci se začalo mluvit v neděli.

Novoroční video, které spustilo nejnovější rozsáhlou kritiku:

Možná ještě důležitější je, že byla vnímána jako symbol váhavosti Berlína při zvyšování obranné pomoci Ukrajině, a to pod tlakem ostatních spojenců v NATO. Jednou se například dostala pod palbu kritiky za to, že řekla, že 5 000 vojenských přileb pro Ukrajinu je „velmi jasný signál, že stojíme na vaší straně“.

V současné době se Scholzova vláda dostává pod stále větší tlak, protože ostatní evropské země, jako je Velká Británie a Polsko, začínají do ukrajinského konfliktu posílat těžké tanky. Berlín již souhlasil s vysláním 40 obrněných transportérů Marder a také baterie raket protivzdušné obrany Patriot ukrajinským silám.

Zdroj: dw.com