Počet obětí útoku na byt v Dněpru, k němuž došlo v sobotu odpoledne, kdy se odehrávaly poslední víkendové ruské letecké útoky proti ukrajinské energetické infrastruktuře. (Foto: Twitter)

Počet obětí vzrostl na nejméně 44 mrtvých, včetně čtyř dětí. Dalších 79 lidí bylo zraněno, přičemž mnoho obyvatel je podle zpráv stále pohřešováno a nezvěstných.

Starosta města Borys Filatov vydal v úterý aktuální informace po dvou dnech, kdy se záchranáři horečně snažili vytáhnout lidi z trosek. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj z útoku, který označil za „válečný zločin“, obvinil Moskvu a přislíbil spravedlnost za velký počet civilních obětí.

Útok v Dnipru se nyní řadí mezi nejsmrtelnější útoky celé války. „Záchranná operace, rozebírání trosek, neskončí, dokud nebudou nalezena těla všech mrtvých,“ prohlásil zástupce šéfa prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko.

Kreml však v pondělí důrazně popřel, že by se zaměřil a zasáhl civilní obytnou budovu v Dnipru, a místo toho poukázal na pravděpodobnost, že na budovu dopadla ukrajinská protiletadlová raketa.

Kyjev v reakci zdůraznil, že úder byl „přímý“ a nebyl výsledkem jedné z jeho vlastních bludných raket. V ukrajinské reakci však došlo k rozdělení a rozporům, jak poznamenal Peskov ve svém prohlášení.

Poradce ukrajinského prezidenta Volodymyr Zelenskyj skutečně původně uvedl, že obytný blok v Dnipru zasáhla bludná raketa ukrajinské protivzdušné obrany, která byla vypálena ve snaze zachytit přilétající ruskou raketu. Prezidentův poradce Oleksij Arestovyč svými veřejnými výroky, které zazněly v přímém přenosu celostátní televize a které převzala i ruská média, vyvolal okamžitou kontroverzi a hněv kolegů.

Ukrajinští představitelé tvrdí, že šlo o raketu Kh-22, a argumentují tím, že její síly nemají schopnost tento konkrétní projektil sestřelit. V návaznosti na tato kontroverzní prohlášení se Arestovyč národu omluvil a odstoupil:

„Napsal jsem rezignační dopis. Chci jít příkladem civilizovaného chování. Zásadní chyba znamená rezignaci,“ napsal Oleksij Arestovyč na Facebooku spolu s fotografií svého rezignačního dopisu.

Arestovyč dále uvedl, že se v původním televizním rozhovoru s těmito výroky dopustil „vážné chyby, kterou udělal během přímého přenosu“. „Upřímně se omlouvám obětem a jejich příbuzným, obyvatelům Dněpru a všem, kteří byli hluboce zraněni mou předčasnou chybnou verzí důvodu zásahu obytného domu ruskou raketou,“ dodal.

Přesto se však snažil do jisté míry bránit: „Míra nenávisti namířené proti mně je nesrovnatelná s následky chyby v přímém přenosu.“ Dodal, že jeho omluva nebyla vydána konkrétně směrem k „lidem, kteří tuto záležitost roztáčejí“.

Níže uvádíme stručné komentáře z rozhovoru, který rozpoutal kontroverzi a vedl k Zelenského v podstatě vynucené rezignaci…

Zdroj: zerohedge.com